Ina Manninen : Kissankukka

Alkaen 5,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KISS-4C54BF
Katso kaikki vaihtoehdot

Äidillä on syntymäpäivä - ja vielä joka ikinen kesä. Reeta ei millään keksi sopivaa lahjaa. Pahinta on, että pikkuveli Oiva kerskuu jo omallaan. Onneksi Reeta sattuu löytämään kompostista aarteen. Hylätty kukka pitää kuitenkin saada taas kukoistamaan ja siihen tarvitaan hyviä neuvoja. Siksi Reeta liittoutuu naapurin salaperäisen kissan kanssa. Siinä sivussa tulee kalastettua särki, syötyä spagettia ja lihapullia ja painittua pikkuveljen kanssa kukkapenkissä.

Kissankukka sukeltaa lumoavasti lapsen maailmaan. Sinne, missä kissat puhuvat ja sadut ovat yhtä tosia kuin madon pujottaminen koukkuun. Kirja muistuttaa, miten tärkeää on muistaa hyppiä yhdellä jalalla, leikkiä purjevenettä muoviammeessa ja miten roskastakin saa kasvatettua ruusun. Tarvitaan vain vähän hoivaa ja rakkautta.

Ina Mannisen kuvitus hehkuu elävänä paratiisimaisessa väriloistossa. Mannisen kiitetty esikoiskirja Leijonan nimi ilmestyi vuonna 2006.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäIna Manninen
Teoksen nimiKissankukka
SKUP-KISS-4C54BF
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja