Inari Krohn : Muusa kirjahyllyssä : kertomus lapsuudesta ja sen lopusta
Alkaen 15,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MUUS-C8E7B9

Inari Krohnin muistelmateoksessa avautuu kiehtova kuvaus 1950-luvun Helsingistä, kulttuuriperheestä ja taiteilijan uran heräämisestä lapsuudessa. Teos tarjoaa ainutlaatuisia näkökulmia ajan henkiseen rikkauteen ja merkittäviin kulttuuripersooniin.
Takakansi
Muusa kirjahyllyssäTaiteilijan omakuva nuoruusvuosilta
Hieno muistelmateos kuvataiteilijan lapsuusvuosista 50-luvun Helsingissä ja kesäpaikoissa, joista tärkeimmäksi muodostui Kustavi. Krohnin taiteilijasuvun jäseniä kuvataan kiinnostavasti, ja sivuilla vilahtelevat monet muutkin kulttuuripersoonat. Aineellisesti niukassa mutta henkisesti rikkaassa Katajanokan kodissa asui rinnakkain kolme sukupolvea, ja siellä vieraili usein taiteilijoita. Sisarukset Inari ja Leena Krohn kävivät Hallituskadun tyttökoulua, josta teoksessa on hyvtävän hauskoja kuvauksia. Keskikoulun päättyminen merkitsi myös lapsuuden loppua. Kirjassa on kuvaliite.
Esittely
Eturivin graafikkomme Inari Krohnin hieno muistelmateos lapsuudesta ja nuoruudesta50-luvun Helsingissä. Kirjan sivuilla vilahtelevat monet tutut nimet, ja Krohnin kulttuurisuvun
monista jäsenistä kerrotaan kiinnostavasti ja yllätyksellisesti. Aineellisesti niukka mutta henkisesti
rikas koti Katajanokalla oli sisarusten Inarin ja Leenan virikkeinen kasvuympäristö. Kodissa asui
rinnakkain kolme sukupolvea, ja siellä vieraili useita eturivin taiteilijoita. Perheen isä Alf Krohn,
Taide-lehden päätoimittaja, kuoli Inarin ollessa toisella kymmenellä. Isän kuolema vaikutti nuoreen
tyttöön syvästi. Isä oli kiinnittänyt huomiota tyttärensä piirustuksiin, ja hyvin varhain hänessä
kypsyi ajatus taiteilijan urasta.
Suunnitelman puolesta taisteli keskikoulun tulisieluinen kuvaamataidon opettaja; hänestä tuli sekä
Inarin että hänen sisarensa tuki muutoin kalseassa ja ymmärtämättömässä koulussa, josta teoksessa
on hyytävän hauskoja kuvauksia. Tärkeällä sijalla on myös kesäpaikka Kustavi, jossa kesiään
Krohnin perheen kanssa vietti myös Inari Krohnin täti, taiteilija Eva Cederström tyttärineen.
Hieno, antoisa muistelmateos, jossa on kiintoisia kuvauksia Helsingistä, Kustavista ja lukuisista
merkittävistä kulttuuripersoonista. Kirjassa on kuvaliite, jossa on erinomaisia mustavalkoisia
valokuvia 50-luvulta. Allaoleva luokkakuva on vuodelta 1953, Inari on eturivissä. Oikealla Inari,
Leena ja Kanerva kesänvietossa vuonna 1954.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Inari Krohn |
| Teoksen nimi | Muusa kirjahyllyssä : kertomus lapsuudesta ja sen lopusta |
| SKU | P-MUUS-C8E7B9 |
