Inger Frimansson : Varjo vedessä

Alkaen 6,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-VARJ-AF42ED
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Psykologinen trilleri Varjo vedessä pureutuu murhaajan mielen syövereihin ja rakentaa hiipivää jännitystä pienin, taidokkain keinoin.

Takakansi

"Pienillä keinoilla hiipivän jännityksen rakentava, syvästi eläytyvä ihmiskuvaus." – Ruotsin Dekkarikatemia

Justine Dalvik tappoi kiusaajansa kuusi vuotta sitten. Sen jälkeen hänen elämänsä on kulkenut rauhallisesti ja kiinni jäämisen riski pienenee päivä päivältä. Menneisyydestä alkavat kuitenkin kiinnostua sekä poliisi että vainajan suku. Jäljet johtavat Justinen suureen kivitaloon Mälarenin rantaan. Justine tuntee köyden kiristyvän kaulansa ympärillä, ja uhri alkaa pyrkiä pintaan järven pohjasta...

Varjo vedessä on itsenäinen jatko-osa rikosromaanille Hyvää yötä, rakkaani. Frimansson sommittelee tehokkaan psykologisen trillerin pureutumalla murhaajan mieleen. Voiko ihmisen tapettuaan elää normaalia elämää?

Esittely

Varjo vedessä on itsenäinen jatko-osa rikosromaanille Hyvää yötä rakkaani (Like, 1999).

Inger Frimansson (s. 1944 Tukholmassa) päätti jo nuorena tulla kirjailijaksi, mutta aloitti kirjoittamisen journalistina. Kirjailijaksi hän ryhtyi vuonna 1984. Läpimurtoteos oli Hyvää yötä rakkaani, jonka Ruotsin Dekkariakatemia valitsi Vuoden parhaaksi ruotsalaiseksi rikosromaaniksi. Saman palkinnon sai myös Varjo vedessä. Juryn perustelujen mukaan "kirja on pienillä keinoilla hiipivän jännityksen rakentava, syvästi eläytyvä ihmiskuvaus". Frimansson on ainoa kirjailija, jolle palkinto on myönnetty kahdesti.

Frimanssonin kirjoja julkaistaan Ruotsin ja Suomen lisäksi Norjassa, Latviassa, Hollannissa, Tanskassa, Bulgariassa, Espanjassa ja Saksassa. Hän asuu Södertäljessä miehensä kanssa ja on kahden aikuisen tyttären äiti. Hän on julkaissut myös runoja, novelleja ja nuortenromaaneja.

Like on aiemmin julkaissut myös rikosromaanit Häränsydäminen mies, Alastomien naisten saari sekä Pimeyden jäljet.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäInger Frimansson
Muut tekijätAnu Tukala
Teoksen nimiVarjo vedessä
AlkuteosSkuggan i vattnet
SKUP-VARJ-AF42ED
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja