Ira Jänis-Isokangas : Kohtalona gulag

27,90 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KOHT-A2B826
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Kohtalona gulag rakentuu tuoreelle tutkimukselle ja tuo esiin suomalaisten kohtalot Neuvostoliiton työleireillä ja erityisasutuskeskuksissa Stalinin ajan terrorin varjossa.

Lama ja poliittinen vaino ajoivat tuhannet suomalaiset pakenemaan Neuvostoliittoon 1930-luvulla. Laittomasti rajan ylittäneet joutuivat paperittomina ja vailla kansalaisuutta pakkotyöhön: kolhooseihin, rakennuksille ja metsätyömaille.

Kohtalona gulag avaa tuoreen tutkimustiedon kautta vavisuttavan näkymän suomalaisten loikkareiden elämään gulag-järjestelmässä. Leireille, erityisasutuskeskuksiin ja työmaille joutui poliittisten vastustajien ja rikollisten lisäksi aivan tavallisia ihmisiä. Heidän kirjeistään ja kertomuksistaan paljastuu synkkä kuva leirituomion saaneiden arjesta ja Stalinin vuosien 1937-1938 suuren terrorin kauhuista.

Neuvostoliittoon loikanneiden suomalaisten kohtalo oli karu, mutta säilyneet tarinat kertovat myös siitä, miten ihmiset selvitäkseen pitivät yhtä ja auttoivat toisiaan. Rikkoutuneet perheet korvasi toisten tuki, ja äärimmäisissä oloissa kannatteli toivo jälleennäkemisestä.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäIra Jänis-Isokangas
Teoksen nimiKohtalona gulag
SKUP-KOHT-A2B826
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja