Irja Sinivaara : Sinisiin ilmoihin

7,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-SINI-9A1CC0
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Irja Sinivaaran "Sinisiin ilmoihin" vie lukijan Suursaarelle, jossa jylhät maisemat ja saaren arvoituksellisuus muuttavat elämää ja kätkevät salaisuuksia. Tarina sijoittuu kesään 1939, poikkeuksellisen lämpimään ja kauniiseen aikaan, jolloin saaren jokainen tulija ja lähtijä kohtaa oman kohtalonsa.

Takakansi

Poutakesä 1939 Suursaaressa jossa aarre odottaa ottajaansa

Kun Ida saapui saareen ensimmäisen kerran, hän olisi kääntynyt takaisin, jos olisi voinut. Suursaaren jylhät maisemat tekevät parhaansa taivuttaakseen Idan ihmiseksi, ja niin hän aloittaa saarella uuden elämän ja hautaa salaisuutensa rantahiekkaan.

Sammaisella saarella, Idan täysihoidossa, elelee värikäs joukko ihmisiä. Heillä kaikilla on suunnitelmia, jotka odottavat toteutumistaan. Idalle Suursaari on sitä mitä siitä sanotaankin: Suomenlahden jylhä yksinäinen. Saari on paikka jonne tuleminen ja josta lähteminen merkitsee enemmän kuin siirtymistä paikasta toiseen. Toisille se on vankila, toisille pakopaikka, matkailijoille elämys ja muutamille herroille hyvä liiketoimi — paikka jossa aarre odottaa ottajaansa.

Siniisiin tiloihin kertoo omintakeisen ja tiheätunnelmaisen tarinan Idasta ja hänen askelkuvioihinsa kietoutuvista ihmisistä, heidän kohtaloistaan kesällä 1939, joka on poikkeuksellisen lämmin ja kaunis.

Esittely

Kun Ida saapui saareen ensimmäisen kerran, hän olisi kääntynyt takaisin jos olisi voinut. Suursaaren jylhät maisemat tekevät parhaansa taivuttaakseen Idan ihmiseksi, ja niin hän aloittaa saarella uuden elämän kasvattityttönsä Sannin kanssa ja hautaa salaisuutensa rantahiekkaan.

Samaisella saarella, Idan täysihoidossa, elelee värikäs joukko ihmisiä. Heillä kaikilla on suunnitelmia, jotka odottavat toteutumistaan. Jotkut vieraista eivät pääse pois saaresta, vaikka haluaisivat.

Idalle ja hänen lähipiiriinsä kuuluville saari on sitä mitä siitä sanotaan: Suomenlahden jylhä yksinäinen. Saari on paikka jonne tuleminen ja josta lähteminen merkitsee enemmän kuin siirtymistä paikasta toiseen. Saari on asukkaiden arki, matkailijoiden elämys ja hyvä liiketoimi - paikka jossa aarre odottaa ottajaansa.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäIrja Sinivaara
Teoksen nimiSinisiin ilmoihin
SKUP-SINI-9A1CC0
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja