J. Kainulainen : Shakkipelin historia

13,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-SHAK-274C88
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

J. Kainulainen esittelee shakin kiehtovan historian ja kulttuuriset yhteydet yli 2000 vuoden ajalta. Kirja tarjoaa näkökulmia shakin merkitykseen ja kehitykseen kansainvälisenä ilmiönä.

Kenelle: Sopii shakin harrastajille ja kulttuurihistoriasta kiinnostuneille.

Shakkipelin juuret ulottuvat yli 2000 vuoden taakse varhaisiinintialaiseen kulttuuriin. Tänä päivänä shakki tunnetaan kaikissa maissa. Kansainvälinen shakkielämä on vilkasta ja monipuolista. Kaikki järjestäytynyt kilpailutoiminta huomioon ottaen peli on maailman eniten levinnyt kilpalulaji.

SHAKKIPELIN HISTORIA

- valottaa shakin pitkän taipaleen oleellisia piirteitä ja kulttuurihistoriallisia yhteyksiä,
- kuvaa keskeisiä tapahtumia ja henkilöitä,
- avartaa ja rikastuttaa jokaisen shakin harrastajan
- avaa myös "shakkinällikölle" tai yleensä kulttuurihistorian kiinnostuneelle uuden näkymän kiehtovaan ja monitahoiseen maailmaan.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja