J. R. R. Tolkien : Taru Sormusten herrasta 2: Kaksi tornia (tarkistettu suomennos)

Alkaen 22,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-TARU-7CAD17
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

J. R. R. Tolkienin Kaksi tornia jatkaa eeppistä Taru Sormusten herrasta -trilogiaa Keski-Maan lumoavassa maailmassa, jossa myyttiset olennot, suuret taistelut ja ikimuistoiset matkat kietoutuvat yhteen. Tarkistettu suomennos korostaa teoksen klassista asemaa modernin fantasiakirjallisuuden merkkipaaluna.

Takakansi

J. R. R. TOLKIENIN SUUREN FANTASIAEEPOKSEN TARU SORMUSTEN HERRASTA TOINEN OSA TARKISTETTUNA SUOMENNOSKENA

»Poikkeuksellinen teos – puhdasta jännitystä, soljuvaa kerrontaa, moraalista lämpöä, kauneuden kainostelematonta ylistystä, mutta ennen kaikkea jännitystä.»
The New York Times

»Yksi 1900-luvun suurimmista kaunokirjallisista teoksista. Jos tämä kirja on viihdettä, harvoin on lukija viihtynyt näin hyvin.»
Sunday Telegraph

»Tämä Tolkienin teoksen toinen osa vakuuttaa taas kaikilla hänen kehittelemällään unenomaisen oudoilla kansoilla, erikoisilla tapahtumilla ja ihmeteoilla. Tarinan edetessä Sormuksen maailma vain kasvaa ja käy yhä salaperäisemmäksi, sen asukkaita paljastuu jännittäviä, kauheita, ihania ja koomisiakin hahmoja. Tarina itsessään on loistava.»
The Observer

»Tolkien oli nerokas tarinankertoja.»
Literary Review

Esittely

Kaikenikäisten rakastettu fantasiaklassikko, nyt tarkistettuna suomennoksena!

Taru Sormusten herrasta sijoittuu omaan maailmaansa Keski-Maahan ja sen romanttiseen muinaisuuteen, jolloin maata asuttivat uljaat haltiat, pelottomat ihmiset, sitkeät kääpiöt - ja hobitit.

Hobitit ovat vähäpätöinen kansa, joka rakastaa elämän yksinkertaisia iloja, maalaisruokaa, olutta ja kessua. He ovat pienikasvuisia ja iloluontoisia, laiskojakin, mutta pohjimmiltaan sisukasta lajia. Kun tummat pilvet alkavat kerääntyä Keski-Maan taivaalle ja mantereen mahtavien silmät ovat muualla, joutuvat pienet ja hiljaiset tekemään sankaritöitä.

Kaksi tornia jatkaa kolmiosaista Taru Sormusten herrasta -saagaa, joka alkoi kirjassa Sormuksen ritarit. Sormuksen saattue on hajonnut. Merri ja Pippin joutuvat örkkien käsiin, mutta Frodo ja Sam jatkavat matkaa kohti Mordorin häämöttäviä varjoja. Samalla Rautapihassa käydään toista taistelua. Hobitit joutuvat nyt todistamaan kuuluisan sitkeytensä ilman Gandalfin suojelusta.

Suomenkielisen laitoksen 50-vuotisjuhlan kunniaksi suomentaja Kersti Juva on käynyt läpi koko Tarun Sormusten herrasta ja korjannut käännöksen entistä ehommaksi.

Oxfordin yliopistossa Englannin kirjallisuutta ja muinaisenglantia opettanutta J. R. R. Tolkienia (1892-1973) pidetään nykyaikaisen fantasiakirjallisuuden keskeisenä kehittäjänä. Hänen pääteoksiaan ovat Hobitti, Taru Sormusten herrasta 1-3 ja Silmarillion.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäJ. R. R. Tolkien
Muut tekijätKääntänyt: Kersti Juva, Eila Pennanen ja Panu Pekkanen
Kannen suunnittelu tai taide: J. R. R. Tolkien
Teoksen nimiTaru Sormusten herrasta 2: Kaksi tornia (tarkistettu suomennos)
AlkuteosThe Lord of the Rings 2: The Two Towers
SKUP-TARU-7CAD17
Avainsanathyvän ja pahan välinen taistelu, seikkailu, matkat, sormukset, haltijat, velhot, taruolennot, kääpiöt
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja