Jaakko Parkkinen : Arcade

Ei varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-ARCA-9B0061
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Arcade tutkii ihmisen ja virtuaalimaailman rajapintaa, jossa pelien bugit ja glitchit saavat uudenlaisen merkityksen. Teos pohtii, kuinka virheet voivat muuttaa pelin kulkua ja pelaajan roolia.

Kenelle: Runouden ja pelikulttuurin ystäville

ARCADE käsittelee ihmistä pelihahmona, pätkänä koodia, biologisena koneena ja toisaalta pelimaailman ja siinä toimivan avatarin inhimillisiä piirteitä.

Tarkoitukselliset tai vahingossa syntyneet virheet pelimekanismissa, glitchit ja bugit, ovat yhtä aikaa mystisiä vikoja ja ominaisuuksia, joita voi hyödyntää.

Kokoelmassa matkataan virtuaalisessa ja materiaalisessa maailmassa, joita rajoittavat niin matkaajan ominaisuudet kuin maailmoihin rakennetut säännötkin. Voisiko glitch avata tilan, jossa pelin tavoitteen määrittelisi itse?

Jaakko Parkkinen (s. 1984) on Lumijoella syntynyt toimittaja. ARCADE on hänen esikoisteoksensa.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäJaakko Parkkinen
Teoksen nimiArcade
SKUP-ARCA-9B0061
Avainsanatrunous, runot
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja