Jacqueline Winspear : Maisie Dobbs ja valkoisten höyhenten tapaus

Maisie Dobbs palaa ratkomaan sotienvälisen Englannin kiehtovinta rikosmysteeriä, joka vie syvälle sodan jälkimainingeissa elävän yhteiskunnan salaisuuksiin.
Kenelle: Elly Griffithsin ja Downton Abbeyn ystäville sekä perinteisen jännitysviihteen faneille.
Ihastuttavan Maisie Dobbs -sarjan toinen osa!
Perinteisen jännitysviihteen ystävät hurmannut etsivä Maisie Dobbs selvittää ystävysten murhaa sotienvälisessä Englannissa.
Lontoossa eletään kevättä 1930, kun älykäs ja kekseliäs yksityisetsivä Maisie Dobbs palkataan etsimään kadonnutta perijätärtä. Ensi alkuun yksinkertaiselta vaikuttava tapaus mutkistuu, kun perijättären ystävä löydetään kuolleena. Ja sitten toinen. Ja kolmas. Onko katoamisen ja murhien välillä yhteys? Tutkiessaan asiaa uuden apulaisensa Billie Bealen kanssa Maisie huomaa, että jäljet johtavat sota-aikaan, jonka koko Englanti niin kipeästi haluaisi jo jättää taakseen.
Suosittu Maisie Dobbs -sarja on kuin tehty Elly Griffithsin ja Downton Abbeyn ystäville.
Jacqueline Winspear on englantilainen kirjailija, jonka historiallinen Maisie Dobbs -sarja on valloittanut sekä lukijoiden että kriitikoiden sydämen. Winspearin isoisän haavoittuminen ensimmäisessä maailmansodassa herätti hänessä kiinnostuksen paitsi sotaan myös sen jälkivaikutuksiin, joita hän pyrkii kirjoissaan kuvaamaan. Alun perin kustannus- ja markkinointialoilla työskennellyt Winspear muutti Yhdysvaltoihin vuonna 1990 ja toteutti pitkäaikaisen unelmansa ryhtyä kirjailijaksi.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Jacqueline Winspear |
Teoksen nimi | Maisie Dobbs ja valkoisten höyhenten tapaus |
Alkuteos | Birds of a Feather |
Avainsanat | katoaminen, murha, mysteerit, perijät, yksityisetsivät, etsivätoimistot, maailmansotien välinen aika, menneisyys, lontoo, iso-britannia |