Jacques Monod : Sattuma ja välttämättömyys : tutkielma modernin biologian luonnonfilosofiasta
    Alkaen  4,50 €     
Varastossa
  Vain %1 jäljellä
    SKU  
P-SATT-8768B1

Jacques Monodin mestariteos pureutuu luonnontieteellisen maailmankuvan ytimeen ja haastaa ajatuksen ihmisen erityisasemasta maailmassa. Nobel-palkitun biologin tekstissä yhdistyvät kirkas logiikka ja intohimoinen argumentointi.
Jacques Monod (1910–1976), ranskalainen huippuluokan tiedemies, sai lääketieteen ja fysiologian Nobelin palkinnon vuonna 1965 molekyylibiologisista tutkimuksistaan. Luonnontieteellisen maailmankuvansa koko voimalla hän tässä kirjassa asettuu murskaamaan niitä oppeja, joiden mukaan ihminen ja ihmisen historia olisivat jonkin korkeamman voiman luomuksia. Jos sokea sattuma ja fysiikan ankara välttämättömyys riittävät elottoman luonnon selitysperusteiksi, ei muita perusteita tarvita elollisenkaan luonnon selittämiseen, hän sanoo. Monodin tyyli on loistavaa, päättely ankaran loogista, julistus ehdotonta, joskus kärjekästäkin. Mutta, kuten hän esipuheessaan toteaa, 'vaatimattomuus sopii tutkijalle, ei ideoille, jotka hän on omaksunut ja joita hänen tulee puolustaa.'
Päällyksen kuva: Tadeusz Piskorski Typografia: Pekka Loiri
Päällyksen kuva: Tadeusz Piskorski Typografia: Pekka Loiri
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Jacques Monod | 
| Muut tekijät | Anto Leikola | 
| Teoksen nimi | Sattuma ja välttämättömyys : tutkielma modernin biologian luonnonfilosofiasta | 
| Alkuteos | Le hasard et la necessite | 
| SKU | P-SATT-8768B1 | 
