Jake Nyman : Oi niitä autoja

22,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-OI-N-A795FE
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Jake Nymanin teos vie lukijat nostalgiselle matkalle suomalaisen autoilun ja populaarimusiikin historiaan, joissa tarinat ja muistoja täynnä olevat automallit kohtaavat toisensa ainutlaatuisella tavalla.

Bensaa muistoissa ja musiikissa!



Toimittaja Jake Nymanin rakkaus nelipyöräisiin alkoi jo pikkupoikana hulppean De Soto -taksin etupenkillä. Oi niitä autoja -kirjassa Nymanin omat muistot lomittuvat suomalaisen autoilun historiaan aina ensimmäisistä maahan tuoduista automobiileistä lähtien.



Rellu, Rättäri, Kupla, Warre, Mosse, Mersu... Autot käyvät tasatahtia kotimaisen iskelmän ja popin kanssa. Muistojen valtatiellä kohtaavat niin Mikan faijan BMW, Teuvon Anglia, Kummeli-miesten Toyota kuin Eeron ja Jussin Tummanpunainenkin. Ja autoradio soi!



Oi niitä autoja on Nymanin ensimmäinen autokirja, ja hän kutsuu lukijansa musiikin siivittämälle nostalgiselle matkalle, jossa ratin takana istuvat muun muassa Georg Malmstén, Pirkko Mannola, Irwin Goodman, Tuula Amberla, Edu Kettunen ja J. Karjalainen.



”Ensimmäinen auto on vähän niin kuin ensirakkaus. Olipa se millainen tahansa, sitä ei unohda koskaan.”

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäJake Nyman
Teoksen nimiOi niitä autoja
SKUP-OI-N-A795FE
Avainsanatautoilun historia, nostalgia, muistot
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja