Jan Myrdal : Kiina : vallankumous jatkuu

3,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KIIN-065AD4
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Jan Myrdalin teos tarjoaa ainutlaatuisen kuvauksen Liu Lingin kylästä ja Kiinan yhteiskunnallisista muutoksista kulttuurivallankumouksen jälkeen. Kirja tuo esiin, kuinka arki ja ihmisten kokemukset Kiinassa ovat monin tavoin verrattavissa meidän omiin elämäntilanteisiimme.

Jan Myrdal palasi vaimoineen Liu Lingin kylään seitsemän vuotta sen jälkeen kun he olivat kuvanneet sen uranuurtajateoksessaan Raportti kiinalaisesta kylästä. Välillä oli tapahtunut myrskyisä kulttuurivallankumous, joka vaikutti syvällisesti kylän elämään: kaupunkilaiskoululaiset neuvomassa vanhoja maanviljelijöitä politiikassa ja puolestaan oppimassa miltä tuntuu ottaa kuokka käteen ja kasvattaa leipä keltaisesta mullasta.
Myrdal ja Kessle ryydittävät tässä kirjassa haastattelut vahvasti omalla kerronnallaan. He välittävät nykykiinalaisista kuvaa, jonka selkeys ja todistusvoimaisuus on kiistaton. Se osoittaa, että kiinalaiset eivät ole mitään kuun asukkaita, vaan ihmisiä, joiden elämä on lopultakin perustaltaan samanlaista kuin meillä ja monet käytännön ongelmatkin yhteisiä. Kirja antaa myös suomalaisille paljon ajattelemisen aihetta omien ratkaisu­jemme suhteen.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäJan Myrdal
Muut tekijätRisto Hannula & Gun Kessle
Teoksen nimiKiina : vallankumous jatkuu
SKUP-KIIN-065AD4
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja