Jane Goodall & Douglas Abrams & Gail Hudson : Kirja toivosta

Alkaen 19,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KIRJ-16C4DD
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Jane Goodall ja Douglas Abrams käsittelevät teoksessaan toivon merkitystä aikana, jolloin maailma kohtaa vakavia haasteita. Tämä ajankohtainen kirja yhdistää luonnonsuojelun ja ihmisluonnon syvällisen pohdinnan.

Kenelle: Kiinnostuneille luonnonsuojelusta, ilmastonmuutoksesta ja toivon merkityksestä yhteiskunnassa.

Kuinka voimme pitää kiinni toivosta maailmassa, joka näyttää olevan valtavissa vaikeuksissa?

Antti Immosen kääntämässä ajankohtaisessa teoksessa maailman tunnetuin elossa oleva luonnontutkija Jane Goodall ja kansainvälisesti menestynyt kirjailija Douglas Abrams pohdiskelevat ihmisluonnon kaivattua ja heikoimmin ymmärrettyä osaa – toivoa.

Paheneva ilmastokriisi, maailmanlaajuinen pandemia, biodiversiteetin hupeneminen, poliittiset mullistukset – näiden musertavien uhkien edessä meidän voi olla vaikeaa asennoitua optimistisesti. Toivo on sitä, mitä nyt kipeimmin kaipaamme.

Kirja toivosta on myös kuvaus erityislaatuisen naisen tunteista ja ajatuksista – naisen, joka on mullistanut tapamme tarkastella maailmaa, ja joka on omistanut elämänsä taistelulle tulevaisuutemme puolesta.

”Yksi koko maailman vaikuttavimmista ja tärkeimmistä suunnannäyttäjistä. Jane on lähes joka päivä levittämässä optimismia ja tietoisuutta eri puolilla maailmaa. Hänen viestinsä kuuluu: Meidän on suojeltava jokaisen elollisen olennon oikeuksia, tarjottava toivoa tuleville sukupolville ja vastustettava kaikkien aikojen suurinta uhkaa – ilmastonmuutosta.” – LEONARDO DICAPRIO

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäJane Goodall & Douglas Abrams & Gail Hudson
Muut tekijätAntti Immonen
Muut tekijätTranslated by: Antti Immonen
Cover design or artwork by: Jarkko Lemetyinen
Teoksen nimiKirja toivosta
AlkuteosThe Book of Hope - A Survival Guide for an Endangered Planet
Avainsanataktivismi, ihminen, ihmisen ekologia, ilmastokriisi, ilmastonmuutokset, luonnonsuojelu, luonto, nuoret, ongelmanratkaisu, resilienssi, toivo
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja