Jane Trygg-Kaipiainen : Mustasaaren kylähistoriikkien kymmenet kylät

40,10 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MUST-F976D5
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Tutustu Mustasaaren kymmenien kylien ainutlaatuiseen historiaan, asukkaisiin ja kehitykseen tässä kattavassa paikallishistoriateoksessa.

Kenelle: Paikallishistoriasta ja kyläyhteisöjen kehityksestä kiinnostuneille.

Kirja kertoo lyhyesti nykyisen Mustasaaren jokaisen kylän historiasta, hallinnosta, elinkeinoista, kulkuyhteyksistä, yhdistyksistä ja sosiaalisesta elämästä, ihmisistä, rakennuksista, ominaispiirteistä ja tarinoista. Kirja auttaa ymmärtämään erittäin suuria maankohoamisen ja historiallisen kehityksen aiheuttamia muutoksia kylien asukkaiden elinolosuhteissa ja kertoo, miten näistä kylistä tuli sellaisia, kuin ne tänä päivänä ovat.

Filosofian maisteri, pedagogie magister ja tietokirjailija Jane Trygg-Kaipiainen on Pohjanmaalla asuva kunnallispoliitikko ja maailman tarkkailija.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäJane Trygg-Kaipiainen
Teoksen nimiMustasaaren kylähistoriikkien kymmenet kylät
AvainsanatMustasaari, Mustasaaren kylät, Paikallishistoria, Kylien kehitys, Kyläyhteisöt
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja