Jani Koskinen : Matkaopas galegonkieliseen Galiciaan

24,80 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MATK-733BFD
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Tutustu Galiciaan, jossa galegon kielen ainutlaatuinen historia ja kulttuurinen merkitys avautuvat uudenlaisesta näkökulmasta. Matkaopas galegonkieliseen Galiciaan tarjoaa syvällisen katsauksen alueen kielimaailmaan ja vastuulliseen matkailuun.

Kenelle: Kielten ja kulttuurin ystäville sekä Espanjan matkailijoille

Iberian niemimaan luoteisin kolkka Galicia tunnetaan maailmalla varsinkin Santiago de Compostelan pyhiinvaellusreitistä. Alueella puhutaan omaa iberoromaanista kieltään, galegoa, jota voi opiskella Suomessakin. Tätä portugalin kielen lähintä sukulaiskieltä on historian aikana yritetty tukahduttaa, mutta 1980-luvulta alkaen sillä on ollut nimikkoalueellaan virallinen asema valtiollisen espanjan kielen rinnalla. Virallisuus toteutuu kuitenkin osittain vaillinaisesti ja kielen tulevaisuuden yllä leijuu edelleen monenlaisia mustia pilviä.

Tässä kirjassa luodaan lyhyt katsaus galegon kielen historiaan ja nykyiseen yhteiskunnalliseen asemaan. Ääntämisestä esitellään perusperiaatteet ja tutustutaanpa kirjassa jopa hieman galegonkieliseen televisiotarjontaankin, jota internetin aikakaudella on helppo käyttää itseopiskelun tukena. Kirjan keskeisin osio on kuitenkin paikkakuntakohtainen listaus palveluntarjoajista, jotka edistävät galegon käyttöä ainakin jollain tavalla omassa liiketoiminnassaan ja joita kulttuurisesti vastuullisen matkailijan kannattaa siksi suosia. Matkailijakin voi omilla kieli- ja kulutusvalinnoillaan vaikuttaa kielen elinvoimaisuuteen.

Jani Koskinen on valmistunut Helsingin yliopistosta maisteriksi pääaineenaan suomalais-ugrilainen kielentutkimus. Sivuaineopintoja hänellä on useista muista kieliaineista, muun muassa galegosta. Häntä kiinnostavat kielten väliset valtasuhteet ja kielipolitiikka sekä erityisesti vähemmistö- ja alkuperäiskielten yhteiskunnallisen aseman vahvistaminen - niin poliittisen päätöksenteon kuin kielitietoisten kulutusvalintojenkin kautta.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäJani Koskinen
Teoksen nimiMatkaopas galegonkieliseen Galiciaan
Avainsanatgalego, galegon kieli, Galicia, Iberoromaaniset kielet, romaaniset kielet
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja