Janne Flinkkilä : Pedro

Alkaen 16,20 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-PEDR-1F1360
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Pedro Hietasen ainutlaatuinen tarina vie suomalaisen viihteen ja musiikin huipulle. Kiehtova katsaus uran huippuhetkiin ja kulissien taakse.

Kenelle: Musiikkielämästä, viihteestä ja Pedro Hietasen urasta kiinnostuneille.

Koko kansan rakastama kulttuurin moniottelija kertoo tarinansa.

Pedro Hietanen (1949-2023) oli suomalaisen musiikkielämän ja viihteen kameleontti, joka yli puoli vuosisataa kestäneen uransa aikana näkyi ja kuului lähes kaikkialla.

Läpimurto tapahtui 1970-luvulla, kun hän soitti Pepe Willbergin yhtyeessä ja kiersi maailmalla Wigwamin kosketinsoittajana. Tuolloin käynnistyi myös pitkä yhteistyö M.A. Nummisen kanssa. Kaksikko esiintyi lastenohjelmissa Gommina ja Pommina, kissana ja jäniksenä.

Pedro Hietasella on ollut ainutlaatuinen näköalapaikka viihteen huipulla. Pitkään harkittuaan hän kertoi hillittömät tarinansa ja syvät mietteensä kokeneelle musiikkitoimittaja Janne Flinkkilälle.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäJanne Flinkkilä
Muut tekijätCover design or artwork by: Tommi Tukiainen
Teoksen nimiPedro
SKUP-PEDR-1F1360
AvainsanatPedro Hietanen, Ruisrock, elämäkerta, huumori, juontaja, muistelma, musiikki, muusikko, sovittaja, säveltäjä, tuottaja, tv-komedia
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja