Jari Luomanen : Ilmakehän ilmiöt

Alkaen 9,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-ILMA-8ED682
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Löydä ilmakehän upeimmat valoilmiöt ja opi tunnistamaan ne käytännöllisten valokuvausvinkkien avulla. Jari Luomanen esittelee kymmenet kiehtovat taivaan ilmiöt upein kuvin ja selkein ohjein.

Kenelle: Luonnonilmiöistä ja valokuvaamisesta kiinnostuneille.

Ulkona liikkuessa voi taivaalla nähdä mitä erilaisimpia luonnonilmiöitä, jännittäviä valoja ja värejä, jos vain huomaa katsoa. Teos esittelee upeiden valokuvien avulla kymmeniä kiehtovia taivaankannen valoilmiöitä, joita voi bongailla ilman erityisiä apuvälineitä. Tarvitaan vain ripaus valppautta ja tietoa siitä milloin yläilmoihin kannattaa katsella.

Useimmin taivaalla voi nähdä vesipisaroiden ja jääkiteiden aiheuttamia ilmiöitä, kuten sateenkaaria ja haloja tai erikoisia pilviä. Kirjasta selviää missä voi nähdä gloorian, Brockenin kummituksen, pyhäinhohteen tai maapallon varjon. Tarina vie revontulten kautta lopulta ilmakehän tuolle puolen eläinratavalon ja Linnunradan pariin.

Kirjoittaja Jari Luomanen on ottanut suurimman osan teoksen valokuvista, ja hän antaa kirjassa käytännöllisiä ohjeita ja vinkkejä myös ilmiöiden valokuvaamiseen ja kuvien käsittelyyn.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja