Jari Terho : Mukula : pönttö täyteen kuplivaa
Alkaen 4,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MUKU-E13405

Jari Terhon luoma Simo on ehtiväinen mukula, jonka toinen kokoelma tuo jälleen huumoria ja elämänmakuisia sattumuksia sarjakuvien pariin.
Takakansi
JOTENKIN OUDON HILJAISTA?! HMM... HUH HUH OH. MITHÄ IHMEITÄ NYT TAAS... LOPRSS. VIHDOINKIN YHDENLAINEN KOOSTUMUS!SIMO ON EHTIVÄINEN MUKULA. NYT HÄN ON EHTINYT JO TOISEEN KOKOELMAANSA. ESIKOSIKIRJA KUULUISAT ENSIMMÄISET SANAT POISTI TILPAN JA AJATUSKUPLIEN RINNALLE RYÖPSÄHTIVÄT PUHEKUPLAT. SANATTOMAKSI EI LIIOIN JÄÄ MUKULAN PARAS KAVERI, SALAPERÄINEN JUSSI JÄNES, JONKA MIELESTÄ PORKKANA PÄIVÄSSÄ PITÄÄ LÄÄKÄRIN LOITOLLA. ÄIDIN PUOLESTA MUKAVAA LÄÄKÄRIREISSUÄ VOISI KYLLÄ TAVATA VÄHÄN USEAMMINKIN. SARJAN LIUSINA HAHMOINA ESITTÄYTYVÄT KEKSINTÖJÄ SUOLTAVA PAPPA JA URHEILULLINEN MUMMO.
Esittely
Simo on ehtiväinen mukula. Nyt hän on ehtinyt jo toiseen kokoelmaansa.Esikoiskirja Kuuluisat ensimmäiset sanat poisti tulpan ja ajatuskuplat kehittyivät puhekupliksi. Sanattomaksi ei liioin jää Mukulan paras kaveri, salaperäinen Jussi Jänes, jonka mielestä porkkana päivässä pitää lääkärin loitolla. Äidin puolesta lääkärisetää voisi kyllä tavata vähän useamminkin. Uusina henkilöinä esittäytyvät keksintöjä suoltava pappa ja urheiluhullu mummo.
Jari Terhon Mukula on osoittanut elinvoimansa jo useissa lehdissä touhuavana elämän tosiasioita testaavana sarjakuvasankarina.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Jari Terho |
| Muut tekijät | Anu Terho |
| Teoksen nimi | Mukula : pönttö täyteen kuplivaa |
| SKU | P-MUKU-E13405 |
