Jari Tervo : Mogadishu Avenue = Mogadishu Ävenjyy : televisiosarja

Alkaen 4,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
1515146
Katso kaikki vaihtoehdot
Suomalainen elehtii vain hukkuessaan

Monikulttuurinen Suomi rynnisti olohuoneisiin syksyllä 2006, kun MTV3-kanava esitti Jari Tervon käsikirjoittaman kahdeksanosaisen Mogadishu Avenue -draamasarjan.

Mogadishu Avenue kertoo helsinkiläisestä vuokratalosta, jota asuttavat syntyperäisten suomalaisten lisäksi inkeriläiset, venäläiset, afrikkalaiset, Kosovon albaanit ja vietnamilaiset. Alkuasukkaitten ja maahanmuuttajien kohtaamisista kimpoaa sekä komiikkaa että tragiikkaa.

Suomi on peruuttamattomasti muuttunut. Eleettömät suomalaiset saavat nyt tottua siihen, että puhetta vauhditetaan eleillä ja keskeyttäminen on aina sallittua. Mogadishu Avenue kuvaa kansalaisia lämpimästi ja humaanisti. Maahanmuuttaja ei ole ongelma. Hän on ihminen.

Jari Tervon käsikirjoitus julkaistaan nyt kirjana. Mukana on runsaasti tv-sarjassa esittämätöntä aineistoa.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäJari Tervo
Teoksen nimiMogadishu Avenue = Mogadishu Ävenjyy : televisiosarja
SijaintiPaikallisvarasto Lähetetään seuraavana arkipäivänä
KustantajaWSOY
Painovuosi2006
Painos1
SidontaNidottu (pehmeäkantinen)
Sivumäärä295, (1)
Kielisuomi
ISBN9510328472
KuntoHyvä + (K3+)
MuutaHieman kulumaa kansissa, takana vanha hintalappu
SKU1515146
Korkeus (mm)210
Syvyys (mm)137
Paksuus (mm)20
Paino (g)448
VerokantaALV 14 %
Avainsanatkäsikirjoitukset, sarjaohjelmat
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja