Jarmo Koivunen : Suvaitsevaisuus : Kätsyn mielipidepiirroksia 50 vuoden ajalta

9,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-SUVA-23A4E7
Katso kaikki vaihtoehdot

Jarmo Koivunen, joka tunnetaan paremmin nimellä Kätsy, on piirtänyt Ilta-Sanomiin vuodesta 1965. Suosittuja piirroksia on kertynyt jo 7 500, eikä loppua näy. Kätsy kutsuu ajankohtaisia asioita käsitteleviä piirroksiaan mielipidepiirroksiksi: pilailun hän jättää muille.

Kätsyn piirrokset tunnetaan - niissä seikkailevan pienen valkoisen koiran lisäksi - lempeydestään ja reiluudestaan. Kätsylle ilkeys ei ole huumoria. Oikeudentuntoa ja suvaitsevaisuutta ei kuitenkaan pidä sekoittaa kiltteyteen: piirroksissa tartutaan asioihin tiukastikin.

Viisikymmenvuotisen aikana Kätsyn piirros on päässyt myös Pravdaan, jonka levikki oli yli neljä miljoonaa. Nimimerkki tosin poistettiin, koska Neuvostoliitossa ei suvaittu yksilönpalvontaa. Suurilevikkisin yksittäinen kuva on kuitenkin todennäköisesti Postin osoitteenmuutoskortti, jonka myötä Postin kuiva ja virkamiesmäinen ilme alkoi muuttua rennommaksi.

Mielipidepiirros ei ole viidenkymmenen vuoden aikana kadottanut merkitystään. Päinvastoin, sananvapauteen liittyvät kysymykset ja traagiset tapahtumat ovat nostaneet sen viime vuosina poikkeuksellisen voimakkaasti esiin.

Suvaitsevaisuus - Kätsyn mielipidepiirroksia 50 vuoden ajalta esittelee Kätsyn koko tähänastisen uran kaaren. Kirjassa hahmotellaan henkilökuva suosittujen kuvien piirtäjästä ja käsitellään sanomalehtipiirrosta yleisesti, mutta pääosassa ovat Kätsyn omat piirrokset kuudelta vuosikymmeneltä.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäJarmo Koivunen
Muut tekijätPanu Väänänen
Teoksen nimiSuvaitsevaisuus : Kätsyn mielipidepiirroksia 50 vuoden ajalta
SKUP-SUVA-23A4E7
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja