Mitä kaikkea voi tehdä vanhoista kirjoista!
Miten olisi lompakko lempikirjan kansipaperista tai upea lahjarasia vanhasta nuottivihosta? Kaikkialta löytyy kirjoja, joille ei ole enää käyttöä: unohdettuja pokkareita, vanhentuneita tietosanakirjoja, repaleisiksi luettuja romaaneja. Kun niistä tekee uusia esineitä, kirja palaa käyttöön entistä hienompana ja tuottaa uudenlaista iloa.
Jason Thompson on koonnut kohta kohdalta eteneviä, selkeitä ohjeita, joilla kirjojen kansista ja sivuista luodaan lumoavan kauniita uusia esineitä. Töissä hyödynnetään liimaa, saksia, askartelu- ja origamitekniikoita, ompelukonetta ja jopa sahaa. Kirjan uusi elämä esittelee myös korkealaatuista taidetta, josta voi poimia jännittäviä ideoita omiin töihin.
Kaunis kuvitus ja hauskat ohjeet innostavat kokeilemaan, miten monella tavalla vanhalle kirjalle voi antaa uuden elämän.
Jason Thompson on itseoppinut kirjansitoja, joka on kiinnostunut paperi- ja kirjataiteesta ja kirjansitomisen historiasta.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Jason Thompson |
Teoksen nimi | Kirjan uusi elämä : tee kirjan kansista ja sivuista kauniita esineitä |
Alkuteos | Playing with books |
Avainsanat | askartelu, paperityöt, kierrätysmateriaalit, paperi |