Jean-Christophe Grange : Viattomien veljeskunta

Alkaen 9,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-VIAT-B167B8
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Jean-Christophe Grangén Viattomien veljeskunta vie lukijan arvoituksellisten rikosten ja musiikin maailmaan Pariisin armenialaisyhteisössä. Teos yhdistää intensiivisen jännityksen kansainvälisesti palkitun kirjailijan omaleimaiseen tyyliin.

Takakansi

Kokenut ja karski Lionel Kasdan hälytetään paikalle, kun pariisilaisesta kirkosta löytyy ruumis. Poikakuoron johtaja Willy Goetz on murhattu hätkähdyttävän raa’asti. Ainoa johtolanka on verinen kenkäjälki kokoa 36. Onko silminnäkijänä ollut lapsi – vai onko tappaja lapsi? Kasdan palaa halusta selvittää surman, vaikka on jo jättänyt poliisin työt.

Murhaa alkaa tutkia myös Cédric Volokine, nuori vankilassa syntynyt poliisi. Volo on huumevieroituksessa käyvä, virastaan hyllytetty hurjapää, komea kuin rocklaulaja. Urkintataitonsa tämä tietokonevirtuoosi on hankkinut hakkereiden opissa.

Kasdan ja Volo ovat luonteeltaan hyvin erilaiset, mutta molemmat ovat huipputaitavia ja sisukkaita. Vaikkei sillä, ettei kumpikaan ole virallisesti poliisin työssä – yhdessä he alkavat penkoa kuoronjohtajan taustaa. Vyyhti kätkee lasten katoamisia, tieteellisiä kokeita, kidutusta, kuolemaa – ja musiikkia. Miten painajaiseen liittyy Allegrin taivaallisen kaunis sävellys Miserere?

Esittely

Kokenut ja karski Lionel Kasdan hälytetään paikalle, kun Pariisin armenialaisesta kirkosta löytyy ruumis. Kasdan palaa halusta selvittää surman, vaikka on jo jättänyt poliisin työt, sillä hän on itsekin armenialainen. Poikakuoron johtaja Willy Goetz on murhattu hätkähdyttävän raa'asti. Johtolankana on verinen kengänjälki kokoa 36. Onko silminnäkijänä ollut lapsi - vai onko tappaja lapsi?

Murhaa alkaa tutkia myös Cédric Volokine, nuori venäläissyntyinen poliisi. Volo on huumevieroituksessa käyvä hurjapää, komea kuin rocklaulaja. Urkintataitonsa tämä tietokonenero on hankkinut hakkereilta.

Kasdan ja Volo ovat hyvin erilaiset, mutta molemmat ovat huippuälykkäitä ja sisukkaita. Yhdessä he alkavat penkoa kuoronjohtajan taustaa. Vyyhti kätkee lasten katoamisia, tieteellisiä kokeita, kidutusta, kuolemaa, musiikkia. Miten tähän painajaiseen liittyy Allegrin taivaallisen kaunis sävellys Miserere?

"Ranskan Stephen Kingiksi" kehuttu Jean-Christophe Grangé säväyttää jännärillään, joka haastaa maailman suuret nimet. Häntä on syystä verrattu myös Patricia Cornwelliin ja Thomas Harrisiin. Grangén kirjoja on ilmestynyt yli 30 maassa, ja niistä on tehty elokuvia. Hän on kirjailijana kansainvälinen, mutta kekseliäisyydessään aivan omaa luokkaansa.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäJean-Christophe Grange
Muut tekijätAnu Partanen & Ville Keynäs
Teoksen nimiViattomien veljeskunta
AlkuteosMiserere
SKUP-VIAT-B167B8
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja