Jenni Krapu : E. G. Gulinin ekumeeninen työ ja ajattelu

Alkaen 15,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-E.-G-8E15B5
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Jenni Krapu tarkastelee tutkimuksessaan E. G. Gulinin kehittymistä ja vaikutusta suomalaisena ekumeenikkona sekä hänen rooliaan kirkon kansainvälistymisessä 1900-luvulla. Teos syventyy ekumenian käsitteen historiallisiin ulottuvuuksiin ja Gulinin omaperäisiin näkemyksiin.

Tutkimuksessa analysoidaan E. G. Gulinin kehitystä, linjauksia, käytännön toimia ja yleistä vaikuttavuutta suomalaisena ekumeenikkona. Kokonaisuudessaan Gulinin kansainvälinen toiminta heijastaa pääpiirteissään Suomen evankelis-luterilaisen kirkon 1900-luvulla läpikäymää kansainvälistymiskehitystä ja siinä tapahtuneita vaihteluita. Tutkimuksessa kiinnitetään huomiota ekumenia-käsitteen historiallisuuteen ja toisaalta myös sen kiistanalaisuuteen. Se, mitä Gulin itse tarkoitti ekumenialla, muuttui vuosien kuluessa.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäJenni Krapu
Teoksen nimiE. G. Gulinin ekumeeninen työ ja ajattelu
SKUP-E.-G-8E15B5
Avainsanathenkilöhistoria, ekumenia, väitöskirjat, kirkkohistoria, piispat
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja