Jennie Dielemans : Tervetuloa paratiisiin : reportaasi turismiteollisuudesta

Alkaen 9,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-TERV-96AB8C
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Jennie Dielemansin reportaasi paljastaa globaalin turismiteollisuuden nurjan puolen ja sen vaikutukset kohteiden asukkaisiin ja ympäristöön. Kirja vie lukijan matkalle massaturismin alkuvaiheista nykypäivän seuramatkailun poluille Thaimaasta Meksikoon.

Takakansi

Paljastavan karu raportti turismiteollisuudesta

Unelmien matkakohteena pidetään koskematonta piilopaikkaa kaukana arkipäivän kiireestä. Tervetuloa paratiisiin jäljittää nykyturismin virtoja massaturismin synnystä Kanariansaarilla tämän hetken seuramatkailun menestystarinaan Thaimaahan.

Kirjassa tavataan ympäristöaktivisteja Meksikossa, turismityöläisiä Dominikaanisessa tasavallassa ja burmalaisia siirtotyöläisiä, jotka rakentavat Thaimaan hotelleja nälkäpalkalla. Osansa saavat myös Vietnamin sotaa jäljittävät reppureissaajat ja thaimaalaisissa iltabaarteissa saalistavat seksituristit.

Jennie Dielemans (s. 1972) on ruotsalainen kirjailija, toimittaja ja yhteiskunnallinen keskustelija.

Esittely

Unelmien matkakohde on koskematon piilopaikka kaukana arkipäivän kiireestä. Ruotsalainen Jennie Dielemans jäljittää nykyturismin virtoja massaturismin synnystä Kanariansaarilla tämän hetken seuramatkailun menestystarinaan Thaimaahan.

Yhdessä valokuvaaja Shahab Salehin kanssa hän tapaa ympäristöaktivisteja Meksikossa, turismityöläisiä Dominikaanisessa tasavallassa ja burmalaisia siirtotyöläisiä, jotka rakentavat Thaimaan hotelleja nälkäpalkalla, jos silläkään. He seuraavat Vietnamissa sotaa jäljittäviä repputuristeja, hengailevat seksituristien kanssa thaimaalaisissa tyttöbaareissa, käyvät ihmiseläintarhassa ja sukeltavat Meksikon tuhoutumassa oleviin vesiin. Dielemans toteaa, että olisi jättänyt matkansa tekemättä, jos olisi tiennyt lähtiessään sen, minkä reissuillaan oppi.

Jennie Dielemans (s. 1972) on ruotsalainen kirjailija, toimittaja ja yhteiskunnallinen keskustelija.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäJennie Dielemans
Teoksen nimiTervetuloa paratiisiin : reportaasi turismiteollisuudesta
AlkuteosVälkommen till paradiset : reportage om turistindustri
SKUP-TERV-96AB8C
Avainsanatvaikutukset, matkailu, asukkaat, sosiaaliset vaikutukset
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja