Jens Henrik Jensen : Hirtetyt koirat

Alkaen 9,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-HIRT-24CD4D
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Jens Henrik Jensenin "Hirtetyt koirat" avaa kansainvälisesti menestyneen Oxen-trilogian intensiivisellä ja todenmakuisella tarinalla yksinäisestä veteraanista, joka joutuu keskelle salaperäistä valtaverkostoa ja raakoja murhia. Taitavasti kirjoitettu trilleri hykerryttää älykkyydellään ja koukuttavalla juonellaan.

Kenelle: aikuisille

Takakansi

"hienostelematonta mutta aitoa" KAUPPALEHTI

Erakotunut sotasankari törmää häikäilemättömään valtaverkostoon

Niels Oxen on saanut Balkanin ja Afganistanin sotatantereilta kotiin viemisiksi kunniamerkkien lisäksi traumaperäisen stressihäiriön. Tätä nykyä tuo entinen eliittisotilas raapii elantoa kasaan keräämällä pulloja ja kaivelemalla kauppojen jäteastioita. Hän toivoo löytävänsä mielenrauhan muuttamalla Kööpenhaminasta Jyllannin metsiin, mutta vastassa onkin painajainen: Oxen joutuu epäillyksi vaikutusvaltaisen diplomaattimiehen murhasta. Todistaakseen syyttömyytensä hän alkaa etsiä surmatapauksiin epäuskoisen Margrethe Franckin avustuksella selvittämiäsi tuntomerkkejä, mutta osanaan onkin yksi yhteinen nimittäjä: hirtetyt koirat.

Hirtetyt koirat on huippusuositun Oxen-sarjan ensimmäinen osa.

Esittely

Totuus, jota et tahdo tietää.

Yksinäinen sotilas verkoston kourissa. Oxen-trilogian avausosa koukuttaa intensiivisyydellään ja vakuuttaa todenmakuisuudellaan.

Niels Oxen sai Afganistanista kotiin viemisiksi kunniamerkin lisäksi traumaperäisen stressihäiriön ja raapii nyt elantoa kasaan keräämällä pulloja ja kaivelemalla kauppojen jäteastioita. Veteraani toivoo löytävänsä mielenrauhan muuttamalla Kööpenhaminasta Jyllannin metsiin, mutta vastassa onkin painajainen: hän joutuu epäillyksi vaikutusvaltaisen miehen murhasta. Todistaakseen syyttömyytensä Oxen alkaa epäsovinnaisen tiedusteluagentti Margrethe Franckin avustuksella selvittää surmatöitä, joilla on vain yksi yhteinen nimittäjä: hirtetyt koirat."Järisyttävän hyvin kirjoitettu." Jyske Medier"Intensiivinen, dramaattinen juoni voisi helposti olla tositarina." JydskeVestkysten"Kaikkea, mitä tehokkaassa trillerissä pitääkin olla." Fyens Stiftstidende"Älykästä viihdettä." Tidsskriftet Kulturkapellet"Energistä ja jännittävää. Lukija ei voi olla koukuttumatta." Weekendavisen

Tanskalaisesta Jens Henrik Jensenistä (s. 1963) tuli kansainvälinen menestystrilleristi vuonna 2012, kun hänen kahdeksas romaaninsa, Oxen-trilogian avausosa Hirtetyt koirat (De hængte hunde), ilmestyi. Sarjaa julkaistaan jo ainakin kymmenessä maassa, ja sen TV-ja elokuvaoikeudet on myyty SF Studios -tuotantoyhtiölle.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäJens Henrik Jensen
Muut tekijätSanna Manninen
Muut tekijätTranslated by: Sanna Manninen
Teoksen nimiHirtetyt koirat
AlkuteosDe hængte hunde
SKUP-HIRT-24CD4D
Avainsanatepäillyt, erakot, linnat, metsä, miehet, murha, sarjamurhaajat, sotaveteraanit, tiedustelupalvelut
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja