Jens Linder : Vanhan ajan keittiö : kirja kuivattamisesta, graavaamisesta, suolaamisesta, savustamisesta, makkaroiden täyttämisestä, marinoimisesta, hapattamisesta, lipeöimisestä, öljyjen, viinietikan ja alkoholin maustamisesta & näkkileivän ja korppujen

25,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-VANH-7219A2
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Vanhan ajan keittiö tarjoaa nykyaikaiselle kotikokille kiehtovan matkan perinteisten ruoanvalmistusmenetelmien pariin, kuten kuivaukseen, suolaukseen, savustukseen ja hapatukseen. Tunnelmalliset kuvat ja historiallinen näkökulma tuovat ruokaperinteet osaksi arjen keittiötä.

Kenelle: Kotikeittiöiden harrastajille ja ruokaperinteistä sekä ekologisista valmistusmenetelmistä kiinnostuneille.

Takakansi

Moderni keittokirja vanhoista ruoanlaittotavoista kertoo muun muassa kuivauksesta, suolauksesta, savustuksesta, marinoinnista ja makkaroiden täyttämisestä. Menetelmät eivät vaadi tekijältään paljon vaivaa – ne valmistuvat kuin itsestään ajan tehdessä suurimman työn.

Vanhan ajan keittiö on kirja muodonmuutoksista: häränpihvi mureutuu piimässä, lohifilee graavataan yön aikana ja viina saa makunsa mausteista ja marjoista. Kotikokki voi olla ylpeä itsestään: kerrankin tuli ruoka laitettua itse alusta alkaen, leivottua omat näkkileivät tai maustettua viinietikka.

Tuttut, kotoisat raaka-aineet saavat kirjassa uudet vanhat vaatteet. Vaikka ruoanlaittotavat ovat vanhoja, ohjeet ovat uusia ja monikulttuurisiakin. Erilaiset valmistusmenetelmät esitellään kirjassa kiinnostavasti, ja kirjan historiallisus tuo ruoanlaittoon aikaperspektiivin mainiolla tavalla.

Esittely

Vanhan ajan keittiö on nykyaikainen keittokirja, joka kertoo vanhoista hyvistä menetelmistä: kuivauksesta, suolauksesta, savustuksesta ja hapatuksesta. Ne eivät vaadi tekijältään paljon vaivaa, vaan ne valmistuvat kuin itsestään, koska aika tekee suurimman työn. Ruoan mausta tulee tällöin erityisen syvää, tuoksusta taivaallista – tutut raaka-aineet saavat uudet vanhat vaatteet.

Vanhan ajan keittiö on kirja muutoksista. Häränpihvi tulee mureaksi piimässä, lohifilee graavataan yön aikana ja viina saa makunsa mausteista ja marjoista. Kotikokki saa olla ylpeä itsestään: kerrankin tuli ruoka laitettua alusta alkaen itse, valmistettua omat silakat, leivottua omat näkkileivät tai maustettua viinietikka juuri sellaiseksi kuin sen itse haluaa.

Kirjan ruoanlaittotavat ovat vanhoja, mutta reseptit uusia. Ideat on löydetty Pohjoismaista ja kauempaakin. Kunkin reseptin lisäksi tarjotaan herkullisia lisuke-ehdotuksia teko-ohjeineen. Jokainen vanha valmistustapa esitellään lyhyehköllä johdantoluvulla ja tunnelmallisilla valokuvilla. Historiallisuus ja ekologisuus tekevät tästä keittokirjasta poikkeuksellisen kiinnostavan.

Suomentanut Susanna Paarma

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäJens Linder
Muut tekijätSusanna Paarma & Nisse Peterson
Teoksen nimiVanhan ajan keittiö : kirja kuivattamisesta, graavaamisesta, suolaamisesta, savustamisesta, makkaroiden täyttämisestä, marinoimisesta, hapattamisesta, lipeöimisestä, öljyjen, viinietikan ja alkoholin maustamisesta & näkkileivän ja korppujen paistamisesta
AlkuteosDet glömda köket : en bok om att torka, grava, rimma, röka, stoppa korv, marinera, syra, luta, smaksätta olja, vinäger och alkohol & baka knäckebröd och skorpor
SKUP-VANH-7219A2
Avainsanatruokaohjeet, ruoanvalmistus, keittokirjat, ruokaperinne, säilöntä, savustus, makkarat, matrecept, suolaus, mattradition, matlagning, kokböcker, torkning, hapattaminen, konservering (livsmedel), saltning, rökning (tillagning), syrning, korv
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja