Jessikka Aro : Putinin maailmansota

Alkaen 11,80 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-PUTI-B9B995
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Jessikka Aron uutuusteos avaa Venäjän salaisten operaatioiden ja hybridisodankäynnin keinovalikoimaa länsimaita vastaan. Teos johdattaa lukijan Kremlin vaikuttamiskoneiston kulissien taakse ja paljastaa, miten Venäjä käyttää manipulointia, peiteoperaatioita ja informaatiovaikuttamista maailmanlaajuisesti.

Takakansi

Venäjä uhkaa Länttä kolmannella maailmansodalla, vaikka se on käynyt sitä jo vuosia. Aseinaan Kreml käyttää informaation manipulaatiota, sabotaasia, yhteistyökumppaneita länsimaissa ja ihmisten hyväuskoisuutta.
Kirja vie lukijan matkalle Kremlin hybridisotien taisteluareenoille: Venäjän Smolenskin suljetulta sotilaslentokentältä Helsingin hovioikeuden aulaan, Tallinnan kohutulta pronssisoturipatsaalta Vladimir Putinin lähipiirin Berliinissä pyörittämään mediakeskukseen ja edelleen Länsi-Afrikan Ghanassa toimineeseen trollitehtaaseen.

JESSIKKA ARO on entinen Yleisradion toimittaja ja ammattijärjestö Tehyn nykyinen viestintäjohtaja. Venäjän informaatiovaikuttamisen erikoistunut Aro sai artikkelistan "Venäjän trollit Suomessa" Bonnierin suuren journalistipalkinnon vuonna 2016. Aron edellinen teos, Putinin trollit (2019), on myynyt Suomessa yli 40 000 kappaletta ja se on ilmestynyt jo yli 15 maassa.

Esittely

Hengästyttävä matka Putinin hybridisodankäynnin ytimeen.

Jessikka Aron uusi tietokirja Kremlin sodasta länsimaita vastaan esittelee Putinin tiedustelupalvelujen salaiset operaatiot yksityiskohtaisesti.

Venäjä uhkaa Länttä kolmannella maailmansodalla, vaikka se on käynyt sitä jo vuosia. Aseinaan Kreml käyttää kaaosagentteja, peiteoperaatioita, vihapuhetta levittäviä valepappeja, vankilasta värvättyjä hakkereita ja ihmisten hyväuskoisuutta.

Kirja vie lukijan hengästyttävälle matkalle Helsingin hovioikeuden aulasta Tallinnan kohutulle pronssisoturipatsaalle ja Venäjän tiedustelupalveluihin kytkeytyvästä mediakeskuksesta Berliinissä Länsi-Afrikassa toimineeseen venäläiseen trollitehtaaseen.

Aron edellinen teos, Putinin trollit, on ollut kansainvälinen menestys. Se on ilmestynyt jo yli 15 maassa.

Jessikka Aro (s. 1980) on ammattiliitto Tehyn viestintäjohtajana ja entinen Yleisradion toimittaja.

Venäjän informaatiovaikuttamiseen erikoistunut Aro sai artikkelistaan ”Venäjän trollit Suomessa” Bonnierin suuren journalistipalkinnon vuonna 2016. Hänen maailmallakin hyvin menestynyttä tietokirjaansa Putinin trollit (2019) on myyty Suomessa yli 40 000 kappaletta.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäJessikka Aro
Muut tekijätCover design or artwork by: Maria Mitrunen
Teoksen nimiPutinin maailmansota
SKUP-PUTI-B9B995
Avainsanatattentaatit, hybridisota, hybridivaikuttaminen, informaatiosodankäynti, manipulaatio (psykologia), peitetoiminta, salaliittoteoriat, sotilasoperaatiot, tiedustelupalvelut, valeuutiset, viestintä, putin, sota, hybridivaikuttaminen, hybridisota, peiteoperaatio, valeuutiset, informaatiosota, salaliittoteoria
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja