Joanna Nadin : Hanki elämä & Haku päällä, Rachel Riley
"MIKSEI ELÄMÄ ole koskaan samanlaista kuin kirjoissa? Minulle ei tapahdu koskaan mitään Jacqueline Wilsonin tyylistä: minua ei ole adoptoitu, äidillä ei ole tatuointeja, en varmaankaan joudu muuttamaan kaupungin vuokratalojen keskelle, eikä minua todennäköisesti oteta koskaan huostaan. Isä ja äiti eivät ole juoppoja, narkkareita eivätkä kaappitransuja. Minulla ei ole ainuttakaan homoseksuaalista, ruskeaihoista, mielenkiintoisella tavalla autistista eikä edes lievästi jälkeenjäänyttä sukulaista... Jopa nimeni on tylsä. Mikseivät isä ja äiti antaneet minulle vaikkapa Lolan kaltaista mielenkiintoista nimeä? (Kysyinkin sitä kerran äidiltä, joka vastasi, ettei todellakaan halunnut ristiä tytärtään kenenkään transvestiittiprostituoidun kaimaksi). Toisin sanoen elämäni on aivan tolkuttoman TAVALLISTA.
Näin ei voi jatkua. Minulle on pakko tapahtua jotain tärkeää ja mullistavaa.
Rachel Riley on tavallisen perheen aivan tavallinen 13-vuotias tytär ja maailman hervottomin päiväkirjanpitäjä. Hanki elämä & Haku päällä, Rachel Riley sisältää yksissä kansissa suositun tilityssarjan kaksi ensimmäistä osaa.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Joanna Nadin |
Muut tekijät | Sari Karhulahti & Ulla Lempinen ym. |
Teoksen nimi | Hanki elämä & Haku päällä, Rachel Riley |
SKU | P-HANK-34726A |