Johannes Anyuru : Ixelles

26,80 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-IXEL-F65364
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Ixelles käsittelee ystävyyttä, kaipausta ja yksinhuoltajan elämää erikoisessa maailmassa, jossa todellisuus ja kuvitelma kietoutuvat yhteen.

Mion kuoleman jälkeen Ruth on kasvattanut heidän poikaansa yksin. Samalla hän jätti taakseen vanhan elämänsä ja 2070-lähiö, jota kutsuttiin myös Bagdadiksi. Nyt on talo meren rannalla, varallisuutta sekä työpaikka arvoituksellisessa "agentuurissa", joka manipuloi julkista mielipidettä keksittyjen ihmisten avulla. Nyt jo kymmenvuotias poika ei tiedä isästään mitään – ei miten tämä eli tai kuoli.

Eräänä päivänä Ruth saa tietää, että sairaalassa makaa tiedottomana poika, jolla on tallenne Mion äänestä. Ruth poimii pojan repusta vapisevin käsin antiikkisen cdsoittimen. Kullanväriseltä levyltä kuuluu Mion ääni. Mio, jonka pitäisi olla kuollut, sanoo: ”On katto, jolta näkee merelle asti. Täällä eiminkään osastolla.”

Ixelles on moniääninen romaani ystävyydestä ja kaipauksesta. Se on samalla rakkauskirje kaunokirjallisuudelle, keksitylle elämälle ja kirjastoille.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäJohannes Anyuru
Muut tekijätKääntänyt: Outi Menna
Teoksen nimiIxelles
AlkuteosIxelles
SKUP-IXEL-F65364
AvainsanatMaahanmuuttajat, luokkaerot, esikaupunki, yksinhuoltaja, ystävyys, kaipaus
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja