Johannes Ojansuu : Katoavaisuuden aineisto

18,90 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KATO-5ACB1B
Katso kaikki vaihtoehdot

Filosofi ja kirjailija Johannes Ojansuu (s. 1961) tunnetaan ennen kaikkea filosofisista teoksistaan Pyhyys - rajalla oleva ihminen ja Lankeemus, mutta hän on myös palkittu runoilija ja aforistikko. Parhaillaan hän valmistelee väitöskirjaa filosofisen antropologian alueelta.

Johannes Ojansuun aforismit tutkivat luonnon ja ihmismielen järjestystä katoavaisuuden peiliä vasten. Mustan huumorin ja kielellisen leikittelyn keinoin hän pohtii valheen ja itsepetoksen suhdetta ihmisen minäkäsitykseen ja läheisyyden etsintään.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäJohannes Ojansuu
Teoksen nimiKatoavaisuuden aineisto
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja