Johannes Virolainen : Onko valta kansalla

Alkaen 4,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-ONKO-E19B83
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Johannes Virolainen pureutuu kirjassaan suomalaisen vallankäytön kysymyksiin ja pohtii, onko Suomessa valta todella kansalla. Teoksessa tarkastellaan vallan eri tasoja kansasta presidenttiin sekä kansanäänestysten ja presidentin aseman merkitystä.

Tri Johannes Virolainen on toiminut kansanedustajana yhtäjaksoisesti vuodesta 1945 lähtien. Hän on ollut kahteen otteeseen yhteensä useita vuosia eduskunnan puhemiehenä sekä useita kertoja eri hallituksissa, pääministerinä, ulkoministerinä, valtiovarainministerinä, maatalousministerinä jne.

Pitkän parlamentaarikonuransa aikana Virolainen on pohtinut suomalaista vallankäyttöä, varsinaisen kansan vallasta aina presidentin valtaan saakka. Tässä kirjassaan Virolainen etsii vastausta kysymykseen, onko Suomessa valta todella kansalla.

Tri Virolainen pitää tärkeänä, että presidentin asema ei Suomessa heikennetä. Toisaalta presidentiltä on kuitenkin joitakin tehtäviä, jotka olisivat siirrettävissä valtioneuvostolle.

Kansan mielipiteitä hänen mielestään tulisi kuunnella nykyistä enemmän. Minne ovat unohtuneet neuvoa-antavat kansanäänestykset, tri Virolainen kysyy.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäJohannes Virolainen
Teoksen nimiOnko valta kansalla
SKUP-ONKO-E19B83
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja