John Ajvide Lindqvist : Ystävät hämärän jälkeen
Oskar on 12-vuotias nörtti, joka pakenee koulukiusaajiaan ja neuroottista äitiään herkullisen väkivaltaisiin kostofantasioihin.
Oskarin päiväunet näyttävät käyvän toteen, kun lähimetsästä löytyy teinipojan ruumis, joka on imetty kuiviin verestä.
Myös naapurirappuun muuttanut Eli-niminen tyttö askarruttaa Oskaria. Eli vaikuttaa oudolta ellei peräti sairaalta: hän näyttäytyy vain iltaisin, tuoksuu mullalta eikä suostu syömään edes irtokarkkeja.
Oskarin vilkkaassa mielikuvituksessa alkaa hahmottua mahdoton ajatus: entä jos hänen uusi ystävänsä ei olekaan ihminen vaan... jotain muuta"
Ystävät hämärän jälkeen on täysiverinen kauhutarina kellarissa lymyilevine hirviöineen. Se on myös rakkaustarina ja kertomus erään lapsuuden lopusta Blackebergin lähiössä Tukholmassa vuonna 1981.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | John Ajvide Lindqvist |
Muut tekijät | Jaana Nikula |
Teoksen nimi | Ystävät hämärän jälkeen |
Alkuteos | Låt den rätte komma in |