John Le Carre : Vakoojan perintö

15,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-VAKO-A7B7B2
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

John Le Carrén rakastettu vakoilumaailma palaa uudenlaisella terävyydellä, kun George Smiley ja hänen suojattinsa joutuvat kohtaamaan kylmän sodan jälkipyykin. Vakoojan perintö asettaa vanhan ja uuden moraalin vastakkain taidokkaassa jännitystarinassa.

Takakansi

Mestarivakoojan paluu

Peter Guillam, Britannian salaisen palvelun entinen vakooja, kuulun George Smileyin kollega ja oppipoika, on vetäytynyt eläkepäiviksi maatilalleen Bretagneen. Yllättäen hänet kutsutaan Lontooseen tekemään tiliä kylmän sodan aikaisista tapahtumista. Syytteenä toimii uusi sukupolvi, jolla ei ole mitään käsitystä siitä millaisessa maailmassa tuolloin elettiin. Jonkun on maksettava viattomien verestä, joka kerran vuodetettiin yhteisen hyvän nimissä.

Vakoojan perintö palaa John le Carrén maineikkaiden teosten Mies kylmästä ja Pappi lukkari talonpoika vakooja maailmaan terävänä ja kristallinkirkkaana, tasapainoillen nerokkaasti vanhan moraalin ja uusien sääntöjen välillä.

"Hurja ja kiehtova – täydellinen lopetus saagalle."
Independent

Esittely

Smileyn paluu!

John le Carre on huipputerässä marssittaessaan näyttämölle joukon vanhoja tuttuja.

John le Carren kuuluisin vakooja George Smiley on tuttu lajityypin klassisimmista kirjoista ja tunnetuimmista elokuvasovituksista, joista varsinkin Pappi, lukkari, talonpoika, vakooja on jättänyt lähtemättömän jäljen. Vuosikymmenien jälkeen le Carre kääntää katseensa vielä kerran kohti Smileya ja kysyy mitä todella tapahtui. Vastaamaan joutuu toinen vanha mies, Smileyn suojatti Peter Guillam, joka kutsutaan takaisin salaiseen palveluun tekemään tiliä kylmän sodan aikaisista tapahtumista. Syyttäjinä toimivat uuden polven miehet, joilla ei ole mitään käsitystä siitä millaisessa maailmassa tuolloin elettiin. Vakoojan perintö palaa Mies kylmästä -kirjan maailmaan terävänä ja kristallinkirkkaana, tasapainoillen nerokkaasti vanhan moraalin ja uusien sääntöjen välillä.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäJohn Le Carre
Muut tekijätTero Valkonen
Teoksen nimiVakoojan perintö
AlkuteosA legacy of spies
SKUP-VAKO-A7B7B2
Avainsanatvastuu, turvallisuuspalvelut, eläkeläiset, syytökset
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja