Joonas Laajanen : Diatheke

32,20 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-DIAT-CCA1C4
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Diatheke pureutuu liittoteologian keskeiseen teemaan, avaten Raamatun yhtenäisen kertomuksen liiton ja sakramentin kautta. Joonas Laajanen esittelee aiheen rikkaasti mutta ymmärrettävästi teologian näkökulmasta.

Kenelle: Teos sopii teologiasta ja reformoidusta opista kiinnostuneille sekä raamattukoulujen opiskelijoille.

Diatheke on kreikan kielen sana ja se tarkoittaa liittoa. Tämä teos johdattaa lukijansa tähän laiminlyötyyn teemaan, jota ilman Raamatun yhtenäistä ja ylistettävää kertomusta Jumalasta ja hänen kansastaan ei voida ymmärtää oikein. Kirjan sisältö on rikasta ja syvällistä, mutta selkotajuisesti esille tuotua. Jos haluat kasvaa Herran Jeesuksen armossa ja tuntemisessa, on tämä kirja sinulle. Vaikka kirja on esitys reformoidun teologian sydämestä, sopii teos myös raamattukoulujen oppikirjaksi yli kirkkokuntarajojen.

Kirjoittaja on teologi ja Lahden reformoidun seurakunnan pastori. Hän on aiemmin kirjoittanut reformoidusta pelastusopista teoksen 'Kalvinismi - Pelastus on Herran'

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäJoonas Laajanen
Teoksen nimiDiatheke
AvainsanatRaamattu, Jumala, teologia, Historia, Reformoitu teologia
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja