Jorma Kalela : Historian tutkimusprosessi : metodinen opas oman ajan historiaa tutkiville

16,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-HIST-2DFAAE
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Jorma Kalelan teos pureutuu oman ajan historian tutkimuksen metodisiin haasteisiin ja esittelee ratkaisumalleja, jotka soveltuvat kaikenlaiseen historialliseen tutkimukseen.

Historian tutkimusprosessi käsittelee lähinnä oman ajan historiaa tutkittaessa esiin tulevia metodisia ongelmia, mutta siinä esitetyt ratkaisumallit ovat sovellettavissa kaikkeen historialliseen tutkimukseen. Kirjan keskeiset ajatukset ovat peräisin toisaalta suomalaiselta Pentti Renvallilta toisaalta englantilaiselta E. H. Carrilta. Ne on kuitenkin esitetty historian metodioppaissa tavallisesti käytetystä poiketen — ajattelun apuvälineet on lainattu toisista yhteiskuntatieteistä. Tällä tavoin on myös voitu osoittaa kaikkien yhteiskuntatieteiden tutkimuskäytäntöjen oleellinen yhtäläisyys, mikä toivottavasti auttaa hävittämään ne rajat, jotka historian ja sen »naapuri­tieteiden» välille on keinotekoisesti vedetty. Tässä mielessä kirja on tarkoitettu myös naapuri­tieteiden piirissä tutkimustaan harjoittaville.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäJorma Kalela
Teoksen nimiHistorian tutkimusprosessi : metodinen opas oman ajan historiaa tutkiville
SKUP-HIST-2DFAAE
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja