Jorma Lehtola : Lailasta Lailaan : tarinoita elokuvien sitkeistä lappalaisista

18,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-LAIL-CF2B64
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Lailasta Lailaan tarjoaa ensimmäisen kattavan katsauksen saamelaisaiheisten elokuvien historiaan ja kulttuurien välisiin kohtaamisiin Lapissa. Teos nostaa esiin sekä unohtuneet saamelaiset avustajat ja näyttelijät että pohjoisen outojen olojen vaikutuksen elokuvataiteeseen.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäJorma Lehtola
Teoksen nimiLailasta Lailaan : tarinoita elokuvien sitkeistä lappalaisista
SKUP-LAIL-CF2B64
Avainsanathistoria, saamelaisuus, televisio-ohjelmat, elokuvat, aiheet, filmografiat, saamelaiset, etninen identiteetti, stereotypiat, lyhytelokuvat, elokuvataide, elokuvatuotanto, filmkonst, elokuvahistoria, filmer, samer, filmhistoria, filmografier, tv-program, filmproduktion, etnisk identitet, stereotyper, samiskhet, kortfilmer, ämnen (områden)
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja