Jose Saramago : Elefantin matka
29,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-ELEF-B5F238

Nobel-palkitun Jose Saramagon Elefantin matka vie lukijan satumaiselle ja ironiselle matkalle Euroopan halki 1500-luvun hämmentäviin maisemiin. Teos tarkastelee eurooppalaisen yhteiskunnan omituisuuksia ja vallan koukeroita ulkopuolisen silmin.
Takakansi
"Saramagon elämänmyönteisin, leikkimielisin, humoristisin ja taianomaisin kirja." Los Angeles Times"Donquijotemainen matka kantajien, vartijoiden, pappien, virkamiesten ja ylhäisten seurassa poikki uskonpuhdistuksen ja sisällissotien repimän Euroopan. Ja samalla kertaa pohdiskelua ihmisyydestä, sen puutteista ja heikkouksista, vallasta, ystävyydestä..." La Repubblica
Esittely
Elefantin matka on tosipohjainen ja samalla sadunomainen kertomus Salomo-elefantin ja sen hoitajan Subhron matkasta Lissabonista Wieniin. Portugalin, silloisen mahtavan siirtomaavallan, kuningas Juhana III oli 1500-luvun puolivälissä tuottanut Intiasta elefantin Lissaboniin. Hän keksii antaa sen kihlajaislahjaksi vaimonsa serkulle, Itävallan arkkiherttua Maksimilianille. Ja siitä alkaa Salomon ja Subhron vaellus halki Portugalin ja Espanjan, yli Ligurianmeren, poikki Lombardian, yli lumisten Alppien ja pitkin Inniä ja Tonavaa.Tarinan keskushahmo on elefantin hoitaja Subhro. Hän on ikään kuin prisma, jonka kautta kaikki näkyy: tämä mukamas sivistynyt ja kristitty Eurooppa kaikkine omituisuuksineen. Ulkopuolisena hän näkee sen muita selvemmin. Hänen kauttaan Saramago saa jälleen tilaisuuden tehdä pilaa uskonnosta, erityisesti hartaasta katolilaisuudesta, sekä kuninkaallisten vallasta ja politiikan kiemuroista.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Jose Saramago |
| Teoksen nimi | Elefantin matka |
| Alkuteos | A viagem do elefante |
| SKU | P-ELEF-B5F238 |
| Avainsanat | nobel |
