Jouko Rönkä : Pihtari : romaani

14,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-PIHT-FDEAFF
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Jouko Röngän humoristisessa romaanissa tarkastellaan pihtaamisen ja nuukuuden ilmiöitä yhteiskunnallisena ilmiönä, jossa ahneus ja säästäväisyys kohtaavat sekä talouden että ihmissuhteiden tasolla.

Pihtari on Jouko Röngän kuudes kirja, kolmas romaani. Humoristisessa romaanissa kuuluu kirjailijan ääni kun hän kuvaa romaanin päähenkilön Niilo "Nuuka" Nykäsen omituista suhdetta rahaan, pihtaamista nuukuutena, säästäväisyytenä, yleensä kuitenkin myönteisenä asiana. Kuluttamisen kyvyttömyys nähdään ristiriitana, toisaalta kansakunnan pelastuksena, kuten ennen nähtiin säästäväinen, nuukaileva elämäntapa. Pihtaamisella tarkoitetaan romaanissa myöskin seksuaalisista nautinnoista kieltäytymistä, selibaattia.

Nuukuus ja ahneus kulkevat käsi kädessä. Romaanin päähenkilö Niilo "Nuuka" Nykänen on nuuka mies, rikas, onnekaskin. Enimmäkseen hän pihtailee toisten ihmisten kustannuksella, ainainen vaurauden kaipuu tekee hänestä miehen vailla omaatuntoa. Varhaislapsuuden köyhyys ja huono-osaisuus kasvatti köyhyyden ruven jota hän joutuu alati raapimaan ja pelon että jää iäksi köyhäksi.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäJouko Rönkä
Teoksen nimiPihtari : romaani
SKUP-PIHT-FDEAFF
Avainsanathuumori, yhteiskuntakritiikki, satiiri, kulutus, maaseutu, rikastuminen, miljonäärit, saituus, Savulahti
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja