Jouko Vesikansa (toim.) : Nykysuomen sanavarat

23,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-NYKY-56B519
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Nykysuomen sanavarat tarjoaa kattavan katsauksen suomen kielen sanastoon, sen kehitykseen ja käyttöön eri näkökulmista. Teos valottaa paitsi sanojen ja merkitysten muodostumista myös nimistön rakennetta ja antaa ohjeita kielenkäyttöön.

Tässä teoksessa suomen kielen tutkijat tarkastelevat kieltä, varsinkin sanastoa, eri näkökulmista. Kirjassa esitellään kielen kehitystä, sanojen ja merkitysten lainautumista ja muodostumista sekä erilaisten tyylilajien ja kielenmuotojen eroja ja yhtäläisyyksiä. Yleissanojen lisäksi esitellään nimistöä, nimien rakennetta, kehitystä ja taivutusta. Kirja antaa yleiskuvan sanastosta ja sen tutkimuksesta. Lisäksi teoksessa on useita ohjeellisia osioita, jotka antavat vastauksia kielenkäytön kysymyksiin, mm. nimien taivutukseen, yhdyssanojen nominatiivi- ja genetiivivaltaisuuteen tai uusien tieteensanojen tekoon. Helppokäyttöiseksi kirjan tekee laaja sana- ja asiahakemisto.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäJouko Vesikansa (toim.)
Muut tekijätPirjo Rantalainen
Teoksen nimiNykysuomen sanavarat
SKUP-NYKY-56B519
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja