Jouni Vest A. : Talo ja tie

Jouni Vest A.:n "Talo ja tie" tarkastelee Utsjoen lähihistoriaa ajan muutoksen ja sukupolvien rinnalla, valaisten perinteisen saamelaiselämän murrosta.
Kenelle: Saamelaiskulttuurista, lähihistoriasta ja sukutarinasta kiinnostuneille.
Romaanin tapahtumat sijoittuvat Utsjoen kunnan lähihistoriaan. Keskeisenä teemana on uuden ajan tulo valtakunnan perimmäiseen kolkkaan. Sodan päätyttyä vanha joutuu vähitellen väistymään uuden ajan tieltä. Tämä kirja perustuu joiltakin osin faktatietoihin ja joiltakin osin se on puhdasta fiktiota. Keskeisenä hahmona on myyttinen Kunnan-Jooseppi, joka oli ollut aikoinaan suuri vaikuttaja tuolla perällä. Joosepin poismenon jälkeen hänen mahtava kotitilansa Jooseppila autioituu ja ravistuu mutta saatetaan taas hänen toimeliaan jälkikasvunsa ansiosta loistokuntoon. Kesäisin muinainen maatila on pikkuparatiisi kirkassilmäisen erämaajärven rannalla ja talvisin taas tuiskujen aikaan tosi hankala paikka ihmisen asuttavaksi. Lukija voi seurata Jooseppilan värikkäitä vaiheita vuosisadan alkuvuosilta lähes vuosisadan loppuun asti.
Olen saamelaistaustainen (Tenon varrelta Utsjoen kunnasta) ja nykyisin jo eläkeläinen. Opiskelin 1970-luvulla matematiikka Helsingin yliopistossa, ja olen vuodesta 1982 lähtien asunut Pariisissa. Kirjallisuus on pienestä pitäen kiinnostanut minua. Olen täällä ulkomailla asuessani julkaissut muutaman romaanin äidinkielelläni ja minulta pitäisi piakkoin ilmestyä saameksi kaksi kirjaa Norjan puolella toimivassa saamelaiskustantamossa. Olen toiminut myös kääntäjänä. Olen saamentanut muun muassa Mukkaa (Maa on syntinen laulu; Laulu Sipirjan lapsista) sekä Rosa Liksomin Yhden yön pysäkin.
Minä olen pitkään asunut kaukana synnyinseudultani, joten tiedän varsin hyvin, mitä merkitsee muualla asuminen, tietty juurettomuudentunne ja syrjäytymisen riski. En ole kuitenkaan Lampi-romaanin päähenkilön tavoin kääntänyt selkääni lähtökohdilleni vaan olen aikojen saatossa aika vaikeidenkin vaiheiden jälkeen oppinut hyväksymään etnisen taustani. Minulla on pöytälaatikossani suomenkielisiä kirjoitelmia, jotka haluaisin saada julkaistuksi. Nyt eläkeläisenä haluaisin keskittyä kirjoittamiseen. Olen naimisissa ranskalaisen lingvistin kanssa ja meillä on poika, jonka toisena kotikielenä on ollut suomi.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Jouni Vest A. |
Teoksen nimi | Talo ja tie |
SKU | P-TALO-9F76F6 |
Avainsanat | sukutarina, kunnan-Jooseppi, perinteistä saamelaiselämää, kohti uutta aikaa, Utsjoki |