Joyce Stranger & Mikko Ukkonen : Paimenkoira Rex

5,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-PAIM-C0129F
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Joyce Strangerin teos "Paimenkoira Rex" vie lukijan Skotlannin ylämaan jylhien maisemien ja eristyneen kylän tunnelmiin, jossa nuoren pojan ja hänen villinä syntyneen koiransa ainutlaatuinen ystävyys laittaa yhteisön koetukselle.

JOYCE STRANGER on suorittanut Lontoon yliopistossa biologian ja kemian tutkinnon sekä toiminut teollisuuskemistinä ennen antautumistaan vapaaksi journalistiksi. Luonnontiede on hänen suuri harrastuksensa, ja paitsi itse kasvattamaaan lukemattomia kissoja ja koiria hän on vuosikausia tutkinut luonnossa eläviä eläimiä — kettuja, hirviä, näätäjä, hylkeitä, lintuja. Hän on kirjoittanut luontoon liittyvistä aiheista kolme hyvin vastaanotettua romaania ja Englannin radiossa on kuultu useita hänen aiheisinsa pohjautuvia lähetyksiä. Hän on kolmen lapsen äiti ja asuu nykyisin Cheshiiressa.

Pienen paimenkoiranarttu Nanin isäntä ei ollut paha mies, mutta hänelle koira merkitsi vain työvälinettä, joka ei saanut tuhlata aikaa pentujensa hoitoon. Saadakseen pitää pentunsa Nan-parka synnyttää ne kaukana metsässä, mutta saa surmansa ja vain yksi pennuista jää eloon. Villinä syntyneen Rex-pennun saa haltuunsa Johnny-poikanen. Näiden kahden välille syntyy ystävyys, joka sulkee ulkopuolelleen koko muun maailman. Rex ei totu kylän ihmisiin, sitä pidetään vaarallisena ja laskemattomana. Lopulta se tunnetuimmalla hankkii itselleen kuolemantuomion. Johnny päättää pelastaa koiransa millä keinoilla hyvänsä, ja niin kaksikko lähtee turvapaikkaa Skotlannin ylämaan villistä ja vaarallisesta luonnosta. Rexin ja sen nuoren isännän tarina on rehellinen kuvaus skotlantilaisista ja skotlannista. Eristetyn kylän elämä, kurasallemattomien karjankasvattajain murroskauden tunnelma, lempeä ja armoton työ — koko laulujen ylämaa näytää kirjassa karut ja mielenkiintoiset kasvonsa.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäJoyce Stranger & Mikko Ukkonen
Teoksen nimiPaimenkoira Rex
SKUP-PAIM-C0129F
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja