Ladataan...

Ole hyvä ja odota...

JS Meresmaa : Kevätystävyys

21,70 €
Vain %1 jäljellä
SKU
K-0088037
Uusi
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Kevätystävyys hurmaa kuvakirjan iloisuudella ja lämpimällä otteellaan, tuoden esiin ystävyyden mahdollisuudet yllättävissä kohtaamisissa luonnon keskellä.

Kenelle: Sopii lapsille ja varhaisnuorille, jotka ovat kiinnostuneita ystävyydestä, eläimistä ja yhteiselon teemoista.

Huiskis on liito-orava, Tiksu tavallinen orava. Liito-oravat valvovat öisin, oravat päivisin. Normaalisti he eivät juuri kohtaisi toisiaan, mutta eräänä keväisenä aamuna linnut laulavat niin kovaäänisesti, ettei Huiskis saa unta. Hän lähtee pesästä ja kiipeää puun latvaan kuuntelemaan konserttia ja napostelemaan norkkoja. Hän näkee alhaalla maassa liikkuvan, ruskean pisteen ja liitää alas tutkimaan asiaa. Maahan laskeutuessaan hän säikäyttää Tiksun, joka on aloittanut päivän työt kaivamalla talvivarastojaan esiin. Pelästymisen ja ujostelevan hetken jälkeen Huiskis tarjoaa Tiksulle norkon, jonka otti mukaansa latvasta.

Kevätystävyys on kuvakirja siitä, kuinka ystävyys voi syntyä kahden hyvin erilaisen otuksen välille.

J.S. Meresmaan kirjoittama ja Pamela Samelin kirja on syntynyt Lastenkirjasilta-projektin myötä. Lastenkirjasilta on Lastenkirjainstituutin vuosina 2022–2024 toteuttama hanke, joka vahvisti Viron ja Suomen lasten- ja nuortenkirjallisuuden tuntemusta ja yhteistyötä sekä tuoda esiin naapurimaiden monipuolista lastenkirjatarjontaa ja osaamista. Pirkanmaalaiset ja virolaiset lasten- ja nuortenkirjallisuuden tekijät tapasivat toisiaan ammattilaistyöpajoissa Tartossa lokakuussa 2023.

J.S. Meresmaa on ansioitunut kirjailija, joka on kirjoittanut useita kaunokirjallisia teoksia aikuisille, nuorille ja lapsille. Hänen teoksiaan on käännetty monille kielille. Meresmaa on ollut ehdolla mm. Laivakello- ja Topelius-palkintojen saajaksi.

Pamela Samel on kuvittaja, jonka kuvituksia hallitsevat iloiset väriyhdistelmät ja hauskuus. Useita Samelin kuvitettuja kirjoja on palkittu sekä Virossa että ulkomailla, mm. arvostetuilla Bolognan kansainvälisillä messuilla.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäJS Meresmaa
Muut tekijätKuvittaja: Pamela Samel
Teoksen nimiKevätystävyys
SijaintiKeskusvarasto Lähetetään 1-4 arkipäivässä
KustantajaEtana Editions
Painovuosi2025
Julkaistu2025
SidontaSidottu (kovakantinen)
Sivumäärä40
Kielisuomi
KuntoUusi
ISBN9789527581049
Korkeus (mm)252
Syvyys (mm)184
Paksuus (mm)11
Paino (g)328
VerokantaALV 14 %
Avainsanatorava, liito-orava, ystävyys, kevät, talvi, erilaisuus, yhteiselo
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja