Juha Kanerva : Joulupukki - Se aito ja oikea

Juha Kanervan teos avaa ovet Suomen kuuluisimman joulupukin Timo Alarik Pakkasen elämän ainutlaatuisiin vaiheisiin ja matkakokemuksiin ympäri maailmaa.
Timo Alarik Pakkanen on toiminut joulupukkina vuodesta 1961 lähtien. Suomen tunnetuin joulupukki- on vieraillut vuosien ajan esimerkiksi Japanissa, Kyproksessa ja Georgiassa.
Pakkasen pukkihahmo on nähty myös Euroopan suurmaissa Saksassa ja Espanjassa. Finnairin joulupukkina hän on toiminut 13 vuotta.
Pakkanen tulee perheestä, jossa satuilu on sääntö eikä poikkeus. Hänen äitinsä on lastenkirjailija Kaija Pakkanen ja veljensä kirjailija Jukka Pakkanen. Sisar Outi Pakkanen puolestaan on kuuluisa dekkaristi.
Joulupukin tarinassa käydään läpi Pakkasen värikäs elämä ja keskitytään erityisesti hänen rooliinsa joulupukkina. Siinä kerrotaan hauskoja tarinoita ja yllättäviä sattumuksia joulupukin taipaleelta. Kirjaan on haastateltu kymmeniä henkilöitä, joihin Pakkanen on tutustunut vuosien varrella.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Juha Kanerva |
Teoksen nimi | Joulupukki - Se aito ja oikea |
SKU | P-JOUL-1D6E55 |
Avainsanat | 1960-luku, 1970-luku, 1980-luku, 1990-luku, 2000-luku (vuosikymmen), 2010-luku, joulupukit, ammatit, matkailu, matkat, henkilöhistoria |