Juha Räikkä : Filosofisia spekulaatioita neljältä vuosikymmeneltä

39,60 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-FILO-A36253
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Juha Räikän "Filosofisia spekulaatioita neljältä vuosikymmeneltä" kokoaa yhteen filosofisia näkökulmia suomalaisen yhteiskunnallisen keskustelun ajankohtaisiin ja pysyviin teemoihin.

Turun yliopiston filosofian professori Juha Räikän teos "Filosofisia spekulaatioita neljältä vuosikymmeneltä" on valikoima kolumneja, kommentteja, yliöitä, alioita, artikkeleita, blogeja ja esitelmiä vuosilta 1992-2024. Kirja dokumentoi maamme kansalaiskeskustelun historiaa viime vuosikymmeniltä ja kertoo jotakin siitä, millaisista filosofisestikin kiinnostavista aiheista milloinkin on puhuttu ja mihin sävyyn. Jotkut teemat ovat selvästi kestoaiheita myös Suomessa: esimerkiksi kansalaistottelemattomuus, yksityisyyden suoja, vähemmistöjen asema, sotien oikeutus ja terveydenhuollon järjestäminen.

Juha Räikkä on Turun yliopiston filosofian professori.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäJuha Räikkä
Teoksen nimiFilosofisia spekulaatioita neljältä vuosikymmeneltä
Avainsanatartikkelit, esseet, filosofia, kolumnit
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja