Juhani Seppänen : Selvästi juovuksissa

Ei varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-SELV-FF49E5
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Juhani Seppäsen kirjassa pohditaan rehellisesti suomalaisen alkoholinkäytön vaikutuksia arkeen ja juhlaan sekä haastetaan totutut käsitykset alkoholiriippuvuudesta. Työterveyslääkärinä Seppänen tarkastelee aihetta niin omakohtaisesta kuin asiantuntijan näkökulmasta.

Takakansi

Miltä tuntuu ajatus kokonaisesta vuodesta ilman alkoholia? Vaikealta? Harkitsemisen arvoiselta? Tunnetko jonkun, jolle sellainen vuosi tekisi varmasti hyvää? Ahdistaako ajatus juhlista pelkkä vesilasi kädessä?

Tämä kirja voi muuttaa suhteesi alkoholiin – pysyvästi.

Suomessa on puoli miljoonaa alkoholin suurkuluttajaa. Alkoholi kuuluu yhä useamman arkeen ja juhlaan. Kuka oikeastaan on alkoholiriippuvainen? Onko alkoholismi sairaus, ja kenessä on vika, kun viina vie?

Itsekin alkoholin suurkuluttajaksi tunnustautuva työterveyslääkäri Juhani Seppänen käy tällä kertaa juomisen kimppuun, aiemmista kirjoistaan tutulla metodilla: hän kyseenalaistaa itsestäänselvyydet ja kääntää luutuneet ajatustottumukset nurin. Seppäsestä ajatus vuodesta ilman alkoholia tuntui mahdottomalta. Hän päätti yrittää. Kirja kertoo, millaisia ajatuksia alkoholi hänessä herätti. Ja miten yrityksen kävi.

Esittely

Suomessa on puoli miljoonaa alkoholin suurkuluttajaa. Alkoholi kuuluu yhä useamman arkeen. Entä juhlaan? Tuntuuko ajatus juhlista pelkkä vesilasi kädessä ahdistavalta? Kuka oikeastaan on alkoholiriippuvainen, onko alkoholismi sairaus, ja kenessä on vika, kun viina vie"

Itsekin alkoholin suurkuluttajaksi tunnustautuvasta Juhani Seppäsestä ajatus vuodesta ilman alkoholia tuntui mahdottomalta. Hän päätti yrittää. Kirja kertoo, millaisia ajatuksia alkoholi hänessä herätti. Ja miten yrityksen kävi.

Työterveyslääkärinä Seppänen kohtaa päivittäin ihmisiä, joille alkoholista on tullut ongelma. Seppäsen aiemmat kirjat Ensimmäinen sana on isä ja Hullu työtä tekee ovat löytäneet lukijansa ja saaneet paljon kiitosta ja huomiota.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäJuhani Seppänen
Teoksen nimiSelvästi juovuksissa
SKUP-SELV-FF49E5
Avainsanatriippuvuus, alkoholi, alkoholinkäyttö, alkoholiongelmat
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja