Juhani Suomi : Kuin lastu laineilla

30,60 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KUIN-999555
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Juhani Suomi kuvaa, kuinka vastaperustetun Suomen turvallisuuspolitiikka muotoutui myrskyisissä olosuhteissa vuosina 1918–1925. Teos tarjoaa syväluotaavan tarkastelun itsenäisen Suomen ensivaiheista kansainvälisen politiikan aallokossa.

Kenelle: Suomen historian ja turvallisuuspolitiikan kiinnostuneille.

Miten aloittelevan valtion turvallisuuspolitiikka syntyi?
Suomi oli kuin lastu laineilla, jota suurvaltojen puhurit heittelivät miten sattui. Sinne mentiin, minne tuuli vei.

Saksaan nojattaessa Suomen turvallisuus- ja talouspolitiikka alistettiin palvelemaan ensimmäisenä Saksan tarpeita, ja maan suvereniteetti luovutettiin sen hallintaan ja valvontaan. Lähes siirtomaan asemasta Suomen pelasti vain maailmansodan lopputulos ja keisarikunnan kukistuminen.

Sen jälkeen Suomen kohtalo luovutettiin voittajavaltojen käsiin niiden oikeamielisyyteen vankasti luottaen. Idänpolitiikassaan Suomi halusi toimia ”absoluuttisessa harmoniassa Hänen Majesteettinsa hallituksen toivomusten kanssa”. Etusijalle asetettiin Britannian eivätkä Suomen edut. Yhtä epärealistisin laskelmin tukea hamuttiin sittemmin Ranskan tukemilta Puolalta ja Baltian mailta.

Professori Juhani Suomi on maamme tärkeimpiä historiantutkijoita. Teoksissaan hän on tarkastellut erityisesti 1900-luvun Suomen keskeisimpiä poliittisia toimijoita ja tapahtumia.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja