Jukka M. Heikkilä : Augustuksen kisat

Alkaen 4,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
0111489
Katso kaikki vaihtoehdot
Vuoden 2 eKr. Roomassa ihmishenki ei ole paljonkaan arvoinen. Pelätyn pretoriaanikaartin eli keisarin henkivartioston upseeri Marcus saa aiheesta havaintoesityksen, kun lähtee täyttämään outoa käskyä keskellä yötä. Tehtävän jälkeen jopa siirto halveksittuun laivastoon alkaa tuntua hyvältä ajatukselta, tärkeintä on päästä pois pääkaupungista.

Uudessa asemapaikassa eli Misenumin laivastotukikohdassa Marcuksella on paljon opittavaa. Meri on pelottava elementti suurkaupungin kasvatille, mutta pahempaa on uuden tehtävän myötä odottava komennus: hänen on osallistuttava Roomassa järjestettävän meritaistelunäytöksen järjestelyihin, vietävä tuhansia gladiaattoreita taistelemaan valtaisassa tekoaltaassa hallitsijan kunniaksi - ja vastattava häviämään tuomitusta osapuolesta.

Jukka M. Heikkilän viides historiallinen romaani vie lukijansa roomalaisten gladiaattorien karuun ja hengenvaaralliseen maailmaan. Se on raju ja jännittävä seikkailukertomus ajalta, jolloin ihmiselämään suhtauduttiin perin toisin kuin nykyajan länsimaissa - vaikka silloin valettiinkin länsimaisen kulttuurin peruskiviä.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäJukka M. Heikkilä
Teoksen nimiAugustuksen kisat
SijaintiPaikallisvarasto Lähetetään seuraavana arkipäivänä
KustantajaKaristo
Painovuosi2006
Painos1
SidontaSidottu kansipaperein (kovakantinen)
Sivumäärä269
Kielisuomi
ISBN9512347733
KuntoUusi
MuutaUusi, lukematon kirja
SKU0111489
Korkeus (mm)208
Syvyys (mm)140
Paksuus (mm)25
Paino (g)360
VerokantaALV 14 %
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja