Jukka Rantala & Esko Kivisaari : Vakuutusoppi

40,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-VAKU-EC9D23
Katso kaikki vaihtoehdot
Jokaisen finanssialalla työskentelevän on tärkeää ymmärtää vakuuttamisen lainalaisuuksia ja eri vakuutuslajien pääpiirteitä. Vakuutusoppi mahdollistaa kokonaiskuvan saamisen vakuuttamisen periaatteista ja vakuutustoiminnan eri alueista. Teos onkin vakiinnuttanut asemansa alan perusteoksena. Kirjan kolmanteentoista painokseen on tehty alalla tapahtuneesta ja kansainvälisestä kehityksestä johtuvat tarpeelliset muutokset ja lisäykset.

Kirjan alkuosassa käsitellään kaikelle vakuuttamiselle yhteiset asiat: vakuutustoiminnan historia ja käsitteiden määrittelyt, vakuutuksen tehtävät yhteiskunnassa, vakuutusmarkkinoiden rakenne sekä vakuutustalouden ja vakuutuslainsäädännön perusasiat. Historialukuun on sisällytetty uusina osiot digitaalisen tiedon vallankumouksesta ja vakuutustoiminnan vastuullisuudesta

Kirjan loppuosassa esitellään pääpiirteittäin sekä sosiaalivakuutuksen ja muun lakisääteisen vakuutuksen että vapaaehtoisen vakuutuksen keskeiset lajit.

Vakuutusoppi antaa luotettavan ja laajan näkemyksen vakuutustoiminnasta. Kirjan sisältö tarjoaa mahdollisuuden asioiden syvälliseenkin tarkasteluun. Teos soveltuu siten niin oppikirjaksi uransa alkuvaiheessa olevalle kuin hakuteokseksi tehtävissään jo rutinoituneelle asiantuntijalle. Myös alan ulkopuoliset voivat kirjan avulla saada yleiskuvan suomalaisesta vakuutustoiminnasta ja sen kehityksestä.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäJukka Rantala & Esko Kivisaari
Teoksen nimiVakuutusoppi
SKUP-VAKU-EC9D23
Avainsanatlainsäädäntö, vakuutusyhtiöt, vakuutusala, vapaaehtoinen vakuutus, sosiaalivakuutus, eläkkeet, vakuutusoikeus, vakuutus, vakuutuslaitokset
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja