Jukka Salminen : Kirjeitä Etelä-Amerikasta

31,30 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KIRJ-00B1D2
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Lähde unohtumattomalle matkalle Andien korkeuksiin ja Brasilian aurinkoisille hiekkarannoille yhdessä Jukka Salmisen kanssa. Taiteellisesti kirjoitettu matkakertomus vie sinut pyöräretkien ja surffilaudalla rikastettujen seikkailujen ytimeen Etelä-Amerikassa.

Kenelle: Pyöräilystä, seikkailumatkoista ja Etelä-Amerikasta kiinnostuneille aikuisille.

Kirjeitä Etelä-Amerikasta on taiteellinen kuvaus käsittämättömän kauniista polkupyörämatkasta Andien vuoristossa ja Brasilian hiekkarannoilla.

Matkan ensimmäisen vuoden ajan Jukka Salminen etsi Andien kätkettyjä helmiä polkemalla syrjäisiä reittejä jopa yli 5000 metrin korkeudella. Reissumiehen matka kulki huikeissa maisemissa sitkeiden laamojen ja mantereen alkuperäisasukkaiden, vuoriston intiaanien jylhillä sydänmailla. Amazonin altaan laitamilla Jukka polki halki villin huumeiden viljelysalueen ja sai siellä aavikkojen karuuteen kaivattua vaihtelua trooppisen sademetsän lämmöstä ja ympäristön vihreästä eloisuudesta.

Brutaalien vuoriteiden rasituksilta Jukan pelasti lopulta hänen hyvän ystävänsä Tomin saapuminen matkaseuraksi tien päälle. Siitäpä se veijaritarina vasta syntyikin, kun kaverukset päättivät yhdistää pyörällä kulkemiseen heidän yhteisen harrastuksen, valtameren aalloilla surffaamisen. Ystävykset ostivat Brasiliasta surffilaudat ja rakensivat viemäriputkista niille kantotelineet polkupyöriinsä. Viimeistään elämä Brasilian paratiisimaisten hiekkarantojen kalastajakylissä pehmensi karaistuneet kulkijat nauttimaan rauhallisesti ja sydän avoinna maailman tarjoamista uskomattomista ystävyyksistä, kokemuksista ja opetuksista.

Maailmankuulut sambakarnevaalit antoivat Jukan 75 000 kilometriselle pyörämatkalle sen viimeiset juhlavat käänteet ja kulkurin elämän jo ikuiselta vaikuttaneen liekin molempien matkamiesten sydämestä sammutti lopullisesti Baia Formosa, unelmien surffikylä Atlantin valtameren kauniin lahden pohjukassa.

Kilometrien koulima pyöräilijä kirjoittaa tien päällä kohtaamistaan asioista rehevästi ja rehellisesti läsnä olevan tarkkailijan näkökulmasta. Tämä puolentoista vuoden ja 14 000 kilometrin mittaisesta seikkailusta syntynyt matkakertomus on myös jatko-osa Jukan kirjalle 'Polkupyörällä maailman ympäri (SKS 2013)' ja samalla päätöstarina hänen kymmenen vuotta pitkässä projektissa pyöräillä halki kaikkien kuuden asutun maanosan.

Kirjeitä Etelä-Amerikasta kirjaa tukeva kuvitus löytyy Jukan matkablogista osoitteesta: blog.jukkasalminen.com

Jukka Salminen lähti vuonna 2005 pitkälle polkupyörämatkalle halki jokaisen kuuden asutun maanosan.

Vuosina 2005-2011 hän polki 62 500 kilometriä Aasiassa, Australiassa, Euroopassa, Afrikassa ja Pohjois-Amerikassa ja matkasta syntyi ensimmäinen kirja 'Polkupyörällä maailman ympäri SKS(2013)'

Vuosina 2013-2015 matkamies palasi tien päälle Etelä-Amerikassa ja vietti puolitoista vuotta ja 14 000 poljettua kilometriä Andien korkeimmilla vuorilla ja Brasilian hiekkarannoilla, jossa polkupyörällä eteneminen yhdistyi kulkijan toiseen harrastukseen surffaamiseen. Tämän matkan käänteet on kuvailtu uudessa matkakirjassa 'Kirjeitä Etelä-Amerikasta (2021)'.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäJukka Salminen
Teoksen nimiKirjeitä Etelä-Amerikasta
Avainsanatmatkakertomus, Etelä-Amerikka, pyörämatkailu, Pyöräily, matkatarina
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja