Julia Donaldson : Pikke Pingviini

Pikke Pingviini vie mukanaan unohtumattomalle matkalle täynnä unelmia ja ystävyyttä. Julia Donaldsonin lämminhenkinen tarina hurmaa riimeillään ja oivaltavalla kuvamaailmallaan.
Kenelle: Sopii 3–6-vuotiaille lapsille, jotka rakastavat seikkailuja ja sydämellisiä kuvituksia.
Onko jossain tosiaan pingviinien maa? Pikke päätti: ”Sinne minä tahdon matkustaa!” Pieni pingviini Pikke asuu eläintarhassa, mutta haaveilee etelänavasta – pingviinien kotiseudusta. Eräänä yönä Pikke karkaa eikä katso taakseen. Edessä on pitkä matka ja suuri seikkailu! Lastenkirjamaailman supertähdet Julia Donaldson ja Axel Scheffler ovat jälleen mainiossa vedossa. Pikke Pingviini on liikuttava, riimein kerrottu tarina unelmista, ystävyydestä ja oman paikan löytämisestä maailmassa.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Julia Donaldson |
Muut tekijät | Kuvittaja: Axel Scheffler Kääntänyt: Raija Rintamäki |
Teoksen nimi | Pikke Pingviini |
Alkuteos | Jonty Gentoo - The Adventures of a Penguin |